четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Истраживање НСПМ: Већина грађана сматра да живи горе него пре пет година, не може себи да приушти одмор – али гласа за СНС; Трећина за поделу КиМ, 43 одсто за одлагање решења, а 71,5 одсто против "трампe" Косова за ЕУ
Хроника

Истраживање НСПМ: Већина грађана сматра да живи горе него пре пет година, не може себи да приушти одмор – али гласа за СНС; Трећина за поделу КиМ, 43 одсто за одлагање решења, а 71,5 одсто против "трампe" Косова за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. јул 2018.

 У Србији 43,6 одсто грађана сматра да живи горе него пре пет година - 36,1 одсто мисли да је исто, 19,5 одсто рекло је да живи боље, а без одговора је било њих 0,8 одсто, показало је истраживање Нове српске политичке мисли (НСПМ).

Да од својих примања не може ове године себи да приушти одлазак на море одговорило је 60,4 одсто учесника телефонског истраживања, спроведеног од 12. до 19. јула, на узорку од 1.000 испитаника. 

Њих 22,98 одсто одговорило је да може отићи на летовање, а 16 одсто је рекло да може, "али само ако се одрекну свега осталог", наводи се у истраживању НСПМ, које преноси недељник Време у новом броју.

На питање да ли мисле да је у Србији у последње време дошло до пораста насиља, криминала и угрожавања безбедности грађана, 69,2 одсто испитаника је одговорило потврдно, 22,3 одсто одрично, а 8,5 одсто је било без одговора.

Улазак Србије у Европску унију подржало је 46,5 одсто анкетираних, против их је 38,7 одсто, а без става је 14,8 одсто.

Против уласка Србије у НАТО је 80 одсто испитаника, само 7,1 одсто је за, а без одговора је било њих 12,9 одсто. За савез Србије са Русијом изјаснило се 60,8 одсто испитаника, против је 23,1 одсто, а став о томе нема њих 16,1 одсто.

На питање с ким би ушли у политичко-економски савез уколико би могли да бирају, највише испитаника - 37,3 одсто, одговорило је да треба остати неутралан, за Русију би се определило 27,6 одсто, ЕУ 15,3 одсто, Кину 5,4 одсто, земље Балкана 2,8 одсто, а без одговора је било 11,6 одсто испитаника.

Сваки други грађанин Србије сматра да треба расписати референдум о коначном решењу за Косово, показало је истраживање Нове српске политичке мисли (НСПМ).

 За референдум о Косову се изјаснило 49,4 одсто анкетираних, против је 34 одсто, а без става их је 16,6 одсто.

Истраживање НСПМ, које преноси нови број недељника Време, показало је да се 71,5 одсто испитаника противи пристаннку да пријем Косова у УН буде услов за улазак Србије у Европску унију, 12 одсто је за то, а 16,5 одсто било је без одговора.

Према резултатима истраживања, спроведеног од 12. до 19. јула, за одлагање решења косовског проблема "за неко боље време" је 43 одсто грађана, поделу на српски и албански део подржава трећина грађана - 33,4 одсто, 19,4 одсто је било без одговора, а 4,2 одсто мисли да треба признати независност Косова.

На питање да оценом од један до пет оцене рад Владе премијерке Ане Брнабић, највише испитаника - 26,3 одсто, дало је четворку, 21,7 одсто тројку, 18,7 одсто петицу, 18,5 одсто јединицу, а 14,1 одсто двојку.

Упитани за кога би гласали на ванредним парламентраним изборима, ако би били расписани следеће недеље, 50 одсто учесника истраживања је навело Српску напредну странку, а њих 15 одсто је рекло да би било за опозицију али да "не знају тачно за кога".

Да би гласало за социјалисте рекло је 9,3 одсто испитаника, за листу око Драгана Ђиласа 6,3 одсто, за Јединствену Србију и Српску радикалну странку по три одсто, Народну странку 2,9 одсто, Двери 2,3 одсто, Демократску странку 2,2 одсто, листу око Саше Јанковића 1,6 одсто, а за остале 4,5 одсто.

(НСПМ-Време-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер