уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фактор плус: СНС има 51,6 %, СПС 8,7, ДС 6,5 и СРС 6,2; Вучић "највећи поборник европских идеја", Николић на дну листе
Хроника

Фактор плус: СНС има 51,6 %, СПС 8,7, ДС 6,5 и СРС 6,2; Вучић "највећи поборник европских идеја", Николић на дну листе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. децембар 2015.

Ако би у недељу били одржани избори, на њих би изашло 51 одсто грађана Србије. Од тог броја, њих 71 одсто би знало за кога би гласало, док за 29 одсто испитаника то не зна.

Када је у питању рејтинг странака, показало је истраживање агенције "Фактор плус", значајнијих промена у односу на приошли месец нема.

У парламент би сасвим сигурно ушле СНС (51,6 одсто подршке), СПС (8,7), ДС (6,5) и СРС (6,2). Све остале странке на политичкој сцени Србије су, према овом истраживању, испод цензуса.

- Подршка СРС-у од 6,2 одсто показује да после повратка лидера Војислава Шешеља из Хага та странка сигурно прелази цензус. Реалне изгледе да пређу цензус имале би и две коалиције: ДСС и Двери, као и СДС и ЛДП - рекао је аналитичар Дејан Вук Станковић.

Грађани Србије у највећој мери подржавају оно што ради и говори премијер Србије Александар Вучић, затим следе председник Томислав Николић, шеф дипломатије Ивица Дачић и потпредседник СПС Бранко Ружић.

Истраживање је показало и да је добробит грађана Србије, према мишљењу испитаника, најмање важна САД, нешто више ЕУ. Они Русију виде и као земљу којој је добробит грађана Србије важнија од свих осталих.

Међутим, Русија није место за живот коју би грађани Србије изабрали. Они би се најпре одлучили за неку од земаља ЕУ (43 одсто) и САД (23 одсто). Такође, највећи број испитаника би волео да им се деца школују пре свих у некој од земаља ЕУ, а затим и у Америци.

Занимљиво је и то да ако би могли да бирају за чије ће иностране компаније радити, први избор би биле немачке, затим америчке, а потом британске и руске.

Најбољи заступник европских идеја и вредности је, по мишљењу учесника овог истраживања, премијер Вучић, затим потпредседница Владе Зораха Михајловић, лидер СДС Борис Тадић и лидер демократа Бојан Пајтић.

Осим што је заступник европских вредности, грађани сматрају да је премијер Вучић у исто време и особа која највише доприноси развоју добрих односа Србије и Русије.

После терористичког напада у Паризу, грађани Србије се не осећају безбедносно угроженима, и највећи број њих сматра да Србија неће бити мета терористичких напада.

Занимљиво је да 31 одсто испитаника сматра да Србија не треба да се прикључи заједничкој борби против тероризма коју предводе Запад и Русија, већ да треба да брани своју земљу и тако помогне безбедност у свету.

- На питање да ли би подржали већа буџетска издвајања за безбедносне снаге у циљу заштите од терориста, 67 одсто одговара са не, док само шест одсто испитаника сматра да је то потребно - прича Дејан Вук Станковић.

Истраживање је рађено методом телефонске анкете, на 1.200 испитаника у Србији, без Косова и Метохије, у периоду од 24. новембра до 30. новембра.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер