Хроника

Истиномер: Вучић у извоз оружја укључио човека са црне листе УН?

Штампа
среда, 13. новембар 2019.

Зашто је финансијер СНС Слободан Тешић морао да присуствује састанку са либијском делегацијом 2013. године и шта пише у извештају УН о извозу муниције из Србије и бизнису са терористима?

Мариника Тепић, потпредседница Странке слободе и правде, изнела је јуче низ тврдњи о председнику Србије Александру Вучићу, алудирајући на његову наводну улогу у трговини оружјем са Либијом. Према њеним речима, дошла је до сазнања да је Вучић као министар одбране 2013. лично посредовао између Либије и бизнисмена Слободана Тешића. Он је иначе, наводи Тепић, спонзор СНС.

„Састанак између делегације Либије и Србије припреман је тако да је он само наизглед међудржавни састанак и да се између двеју држава припрема посао трговине оружјем. Међутим, Александар Вучић је лично захтевао да се у државну делегацију убаци Слободан Тешић, и то као министар одбране, и то потпуно мимо протокола. Да иронија буде већа, тај Слободан Тешић се управо тада налази на црној листи УН, због сумњиве трговине оружјем”, рекла је Мариника Тепић на конференцији за новинаре у Скупштини Србије, показујући фотографију са тог састанка на којој се наводно види и Тешић.

На свечаној вечери у Дому гарде, у наставку посете либијске делегације крајем марта 2013. године, Тепић даље тврди, Вучић је поздравио и разговарао је са Калидом Ал Шарифом, једним од вођа Ал Каиде, који је тада био у делегацији. Реч је о контроверзном политичару, који је у том тренутку био заменик министра одбране Либије. Према писању Вашингтон поста, али и истраживачких новинара из Босне и Херцеговине, Ал Шариф је имао дубоке везе са Ал Каидом.

И Русија и Србија

О чему, заправо, Тепић говори?

Састанак са либијском делегацијом са ког је Мариника Тепић показала фотографију догодио се током њихове посете Србији од 25. до 29. марта 2013. године, а вест о томе објављена је на сајту наше амбасаде у Триполију. Ал Шарифа је примио тадашњи државни секретар у Министарству одбране Александар Николић.

Ал Шариф је чак говорио за медије о скором потписивању споразума о војној сарадњи. О њеним начелима договарали су се управо током боравка у Београду. Причајући о великим заједничким пословима, Ал Шариф је најавио и војну сарадњу са свима – и са Западом и са Русијом и разматрање неких старих уговора са Србијом и Русијом, од којих ће неке мењати, а можда и обновити.

Калид Ал Шариф и Александар Николић/Принтскрин/триполи.мфа.гов.рс

Ал Шариф је дао тада интервју Мирославу Лазанском за “Политику”, говорећи о себи као дисиденту кога је Гадафијев режим осудио на смрт. У уводу интервјуа, Лазански је тада написао да је делегација Министарства одбране Либије посетила нашу Војну академију, ВМА, 72. специјалну бригаду, фабрику авиона „Утва“, Војнотехнички институт, фабрику „Застава оружје“ у Крагујевцу, седиште БИА...

Мирослав Лазански, лист 'Политика', 1. 4. 2013. године

“Либијци су врло заинтересовани за школовање својих војних кадрова у нашим војним институцијама, за обуку и тренинг њихових војника и официра, као и за све производе српске војне индустрије, посебно за стрељачко наоружање, за авионе „Ласта-95“, самоходне хаубице „Нора Б-52“, за оклопна возила... Шеф њихове делегације, господин халид Мохамед ал-Шариф пробао је своје стрељачке способности на стрелишту у фабрици „Застава оружје“. Пуцао је из пиштоља ЦЗ-999, из пушке М-21, из митраљеза М-84, из снајперске пушке „Црна стрела“. Посматрао сам га како елегантно и презизно пребације регулатор паљбе са јединичне на рафалну ватру на пушци М-21, свакако није почетник у тим стварима…”

Како се у извештају на сајту нашег министарства наводи, “обострано је закључено да традиционално пријатељски односи две земље и два народа представљају квалитетну основу за обнављање и унапређење сарадње не само у области одбране, већ и у другим областима од заједничког интереса”.

Плетеница мрачних прошлости

Да је високи званичник Либије бивши припадник злогласне терористичке организације Ал Каида, јавност је сазнала тек 2015. године, две године након састанка са нашом делегацијом. Наиме, новинари из Босне и Херцеговине, Авдо Авдић и Дабор Обрдаљ тада су објавили, позивајући се на извештај Уједињених нација (УН) да је оружје са Балкана завршило у рукама терориста.

Како пишу, Калида Ал Шарифа – дугогодишњег Ал Каидиног званичника који се, раме уз раме с талибанима, борио и у Авганистану, у Београду је примила висока делегација Војске Србије. Члан делегације био је Слободан Тешић – у том тренутку, како наводе, човек са црне листе Уједињених нација. Србија тада, стоји у тексту, потписује 149 милиона долара вредан уговор о извозу оружја.

'Тузлански инфо портал', 11. 4. 2015. године

“Извозник је била компанија српска државна компанија Југоимпорт, а крајњи корисник Министарство одбране Либије”, каже Стеван Никчевић, државни секретар Министарства трговине Србије. Никчевић се не може сетити да ли је потписник био и Калид Шариф, али тврди да су сви документи ишли на проверу Комитету за санкције УН-а и да је издавач цертификата био меродаван.

„Карсо Лтд., компанија регистрована на Кипру, у последње две године посредовала је у склапању бројних уговора о продаји оружја између различитих компанија и либијских власти. О трансферима у вези с тим уговорима обавештавале су Белорусија и Србија. Представник Карсоа, Слободан Тешић, држављанин Србије, у неколико наврата је путовао у Либију током 2013. године како би се састао с представницима Министарства одбране. У том периоду Слободан Тешић је био под забраном путовања у складу са резолуцијом 1521 (2003.) која се односи на Либерију”, пишу Авдић и Обрдаљ.У извештају Уједињених нација из фебруара 2015. године, како се наводи у истраживању двојице новинара, Тешић је директно означен као носилац наводног Југоимпортовог посла у Либији.

“Томин миљеник” и муниција за терористе

Даље, испоставља се да је у јулу 2013. године преко Белорусије Тешићева фирма “Карсо” испоручила  у Либију више од 3.000 тона муниције разних калибара. Потврду о крајњем кориснику потписао је Калид Ал Шариф. Део муниције, закључили су истражитељи УН-а, завршио је у рукама аутономних оружаних група у Либији од којих су неке у директној вези с терористичким организацијама.

У истом тексту, Слободан Тешић означен је као српски трговац оружјем и миљеник Томислава Николића, тада председника Србије. Наводно, реч је о рођеном Босанцу, чија ћерка је високи функционер СНС.

Ћерка на изборној листи

Још 2012. године “Нови Магазин” је открио улогу Слободана Тешића.

“Поверење које је Тешић дао Николићу и Вучићу на климавим је ногама, јер он је веома опрезан човек. На изборној листи СНС на 96. место прогурао је своју ћерку Данијелу, која ће у случају доброг изборног резултата те коалиције имати загарантовано место у парламенту. Њено место на изборној листи и очекивано место у парламенту представљају залог за будућност”, објашњавао је извор “Новог магазина”.

За Тешића још тада кажу да је познат по сумњивим пословима с трговином оружјем, муницијом и војном опремом. У жижу интересовања домаће и светске јавности дошао је  почетком двехиљадитих, када је успео да илегално извезе аутоматско оружје у Либерију, чиме је прекршио санкције Уједињених нација.

Мариника Тепић објаснила је управо на конференцији за штампу како је то Тешићев “Карсо” добио кључну улогу. Према њеним речима државни СДПР који је требало да обави посао, повукао је оружје из фабрика наменске индустрије и потом га продао кипарској фирми. “Карсо” тако постаје посредник, а Тепић наводи да постоје и сведоци који кажу да је овај бизнис довео до страдања наших службеника у амбасади 2015. године, као и амбасадора Оливера Потежице две године касније. Конкретне доказе о овоме, међутим, није изнела.

(Истиномер)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]