уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иса Мустафа: "Трепча" је у власништву Косова, о томе се не може преговарати
Хроника

Иса Мустафа: "Трепча" је у власништву Косова, о томе се не може преговарати

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. октобар 2016.

 "Косовски премијер" Иса Мустафа рекао је на седници владе да је Рударско-металурски комбинат "Трепча" у власништву Косова и да се о томе не може преговарати.

Током састанка, влада је одобрила Нацрт закона о Трепчи, који је проследјен Скупштини Косова, преноси Радио телевизија Косова.

Мустафа је казао да било потребно доста времена да се изради Закон о Трепчи и додао да је комисија која је израдила Нацрт закона урадила то на професионалан начин.

Председник Владе Косова је нагласио да је направљено најбоље решење за "Трепчу".

Он је још једном поновио да је "Трепча" имовина Косова и да она не може бити предмет никаквих преговора.

"Имовина је у власништву Косова, о питању "Трепче" се не може преговарати", рекао је Мустафа.

Предлог нацрта закона о Трепчи требало би да се ускоро надје на дневном реду скупштине, одлучило је у понедељак председништво скупштине.

Владајућа коалиција је уверена да ће нацрт бити усвојен на првом читању, док се представници опозиције и Српске листе још увек не изјашњавају о томе како ће гласати, јер нису имали увид у нацрт овог закона.

Синдикат и менаџмент Трепче забринути

Синдикат и менаџмент Трепче изразили су данас забринутост због најављеног усвајање закона о том комбинату и затражили да се питање Трепче и других друштвених предузећа на Косову и Метохији хитно стави на дневни ред преговора у Бриселу и да се нађе решење прихватљиво за све стране.

"Најављено усвајање Закона о Трепчи који је по хитном поступку уврштен у дневни ред заседања Скупштине Косова, изазвало је огромну забринутост, страх и огорчење медју више од 3.000 запослених у том комбинату у северном делу Косова и Метохије", наведено је у саопштењу.

Додаје се да је ова компанија највећи привредни субјект који својим производним активностима омогућава егзистенцију огромном делу српске популације на северу Косова и Метохије, као и да се на овај начин покушава без правног основа довести у зависан положај.

"Не постоји прихватљиво и применљиво законско решење које у потпуности занемарује власничку структуру дефинисану у пословним књигама и правној документацији Трепче и која осим низа акционара јасно дефинише као већинског власника Фонд за развој Србије, односно државу Србију и Владу Србије као њеног репрезента", наведено је у саопштењу после заједничке седнице председништва Јединствене организације синдиката и менаџмента.

Додаје се и да се предлаже да се питање Трепче и других друштвених предузећа на Косову и Метохији хитно стави на дневни ред преговора у Бриселу и да се надје решење прихватљиво за све стране.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је раније данас да нови Нацрт закона о Трепчи који би у петак требало да се нађе у Скупштини Косова покушај отимања и национализације Рударско хемијског металуршког комплекса комбинат Трепча.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер