уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иса Мустафа: Након следећег састанка са Куртијем ће се знати да ли има или нема споразума о коалицији
Хроника

Иса Мустафа: Након следећег састанка са Куртијем ће се знати да ли има или нема споразума о коалицији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. јануар 2020.

 Председник Демократског савеза Косова (ДСК) Иса Мустафа је изјавио да ће се на следећем састанку с лидером Покрета Самоопредељење (ПС) Аљбином Куртијем знати да ли има или нема споразума о коалицији.

"Не видим разлога да седнемо, разговарамо три сата, да изађемо пред вас као глувонеми, да немамо шта да вам кажемо", изјавио је Мустафа.

"Следећи састанак се може одржати једино да би се стигло до споразума", рекао је он новинарима.

Казао је да су зато захтевали да се сва питања претходно размотре како би следећи састанак био завршни, на којем би се констатовало да је постигнут споразум или да у томе нису успели.

"Ми се залажемо за споразум партнерства, међусобног поштовања и сарадње, у интересу грађана Републике Косова јер је за мене неприхватљиво да се разговори одуговлаче", казао је он.

Мустафа је проценио да "уколико постоји воља, састанак се може завршити за пола сата и не видим разлога да сваког дана разговарамо по три сата и да кажемо састали смо се али нисмо ништа постигли".

Рекао је да очекује да ће се ове недеље знати епилог.

Говорећи о различитим тумачењима званичника ДСК о дијалогу о коалицији, Мустафа је рекао да је то велика партија у којој људи имају право да износе своје ставове.

ДСК је данас доставио у писаном облику своје захтеве као одговор на јучерашњу понуду Самоопредељења и тражи место председника Скупштине до избора председника Косова, када би тај положај био враћен ПС.

ДСК у писму такодје наводи да би број министарства требало остане 12 - по пет за сваку партију и два за мањине.

Конкретни предлози ДСК су: да ДСК има председавајуц́ег парламента до избора председника Косова, а затим председник скупштине прелази ПС, што подразумева смену садашњег председника из Самоопределења.

"То имплицира да је у првој години коалиције сваки партнер заузима једну високу државну позицију (ПС има председника владе, ДСК има председника скупштине). У наредне три године ПС има две високе државне функције (премијер и председник Скупштине), док ДСК има једну функцију, председника Косова", каже се у предлогу ДСК.

По том предлогу до избора председника Косова ПС има премијера, првог потпредседника Скупштине, другог потпредседника Владе и пет министарстава, док ће ДСК имати председавајуц́ег Скупштине, другог потпредседника Скупштине, првог потпредседника владе и пет министарстава.

ДСК ће имати председника Косова, кога ће сама предложити.

Јуче је ПС предложио повечање броја министарстава са 12 на 14, од тога шест за ДСК, пет за своју странку и три министра из мањинских заједница.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер