четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иса Мустафа: Идеја о балканском "малом Шенгену" је покушај стварања нове „мини-Југославије“ са Албанијом, а без Словеније и Хрватске
Хроника

Иса Мустафа: Идеја о балканском "малом Шенгену" је покушај стварања нове „мини-Југославије“ са Албанијом, а без Словеније и Хрватске

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. новембар 2019.

Лидер Демократског савеза Косова (ДСК) Иса Мустафа успротивио се данас идеји о балканском "Мали Шенгену", оцењујући да је реч о "новој мини-Југославији са Албанијом и без Словеније и Хрватске".

"Иако на први поглед идеје царинске уније Западног Балкана, заједничког тржишта а у новије време и 'мини Шенгена' изгледају атрактивно, то у суштини води ка новој Југославији, са Албанијом а без Хрватске и Словеније.

То су идеје које нисмо подржали док смо водили владу и нец́емо их подржати као ДСК, ни у позицији ни у опозицији, као што не подржавамо промену државних граница Косова", написао је Мустафа на Фејсбуку. Он је оценио да би Косово требало да тежи јединственом европском тржишту, у почетку како је то уредјено Споразумом о стабилизацији и придруживању, и да би требало да постане део Шенгенског споразума, где су земље ЕУ.

 "Мини Шенген настао је када пројекат који је у Србији осмишљен за царинску унију, и идеја за економску унију Западног Балкана нису реализовани, због противљења Косова и Црне Горе. Ми бисмо овим споразумом пренели свој суверенитет на суседне земље, јер се зна да Шенген подразумева јединствене политике држава чланица за слободан прелазак граница без контроле. То би се односило и на мини Шенген који подржава Србија и присталице њене хегемоније", навео је Мустафа.

Према његовим речима, таква политика "удаљава земље Западног Балкана од пута европских интеграција" и доводи их "у евроазијско уточиште којим доминира Русија".

"То су маневри Србије која хоће да поткопа обавезе о нормализацији односа са Косовом и признавању независности Косова", оценио је лидер ДСК.

Данашњем састанку представника Србије, Северне Македоније, Албаније, Црне Горе и БиХ у Охриду није се одазвао председник Косова Хашим Тачи образлажући то између осталог, одбијањем Србије и БиХ да признају Косово.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер