Хроника

Ирска: У периоду од 1922. до 1998. године, у домовима самохраних мајки, које су водиле католичке часне сестре, умрло 9.000 деце

Штампа
среда, 13. јануар 2021.

 Комисија у Ирској која истражује скандал у бившим домовима самохраних мајки саопштила је данас да је 9.000 деце умрло у тим установима које су деценијама водиле католичке часне сестре.

Премијер Мајкл Мартин изјавио је да ће упутити „јавно извињење“ ирске државе о тој афери у којој је забрињавајући ниво срмтности у тим установама које су биле отворене до 1998.

Ти домови, које су држале часне сестре, примале су девојке и младе жене које су породице одбациле. Те установе су сматране нелегитимним, а често се дешавало да мајке буду одвојене од деце које су предата на усвајање.

Комисија, која је објавила извештај, била је задужена да истражи висок ниво смртности деце у тим бившим институцијама у периоду од 1922. до 1998. године.

У извештају комисије описује се „мрачно и срамотно поглавље ирске новије историје“, рекао је премијер и додао да је деценијама у Ирској владала култура мизогиније.

Мартин је издвојио „озбиљну и систематску дискриминацију према женама, посебно оним које су имале ванбрачну децу“.

Истрага је отворена још 2015. године када је историчарка Кетрин Корлес рекла да је око 800 деце у једној таквој установи умрло и сахрањено у заједничкој гробници у периоду од 1925. до 1961.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]