петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ирена Вујовић: Од пројекта „Јадар“ се одустало због недовољно знања, притиска јавности и блокаде путева. Литијум је препознат као озбиљан ресурс за борбу против климатских промена
Хроника

Ирена Вујовић: Од пројекта „Јадар“ се одустало због недовољно знања, притиска јавности и блокаде путева. Литијум је препознат као озбиљан ресурс за борбу против климатских промена

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. новембар 2022.

Министарка заштите животне средине Србије Ирена Вујовић изјавила је да је зелена транзиција главна тема у Европи, као и да је литијум, чије се резерве налазе и у Србији, препознат као озбиљан ресурс за борбу против климатских промена и енергетску транзицију. Она је додала да се у Србији одустало од идеје да се тај потенцијал искористи као развојна шанса.

Министарка је у саопштењу навела да се од литијума одустало пре свега због недовољно знања и научних чињеница, али и великог притиска дела јавности да се пројекат обустави и то пре него што су урађене студије које би показале какав би то утицај имало на животну средину.

„Уредба Владе Србије за пројекат ‘Јадар’ је укинута пре него што су завршене Студије процене утицаја на животну средину, које су требале да се нађу на увиду јавности и да буду предмет јавне расправе“, казала је министарка на седници скупштинског Одбора за заштиту животне средине, на чијем је дневном реду било разматрање питања искоришћавања литијума на подручју Србије, саопштило је министарство.

Према њеним речима, „нисмо имали, као што ни данас немамо, релевантне податке о томе како би то утицало на животну средину, али смо имали блокаде путева и политизацију ове теме и све је то рађено без студија“.

Она је нагласила да би то била једна од најкомплексније израђених студија, јер је према решењу којим је одређен њен обим и садржај, уместо обавезних 11, требало да обухвати 19 тачака, чиме би се у потпуности сагледали потенцијални утицаји пројекта на све чиниоце животне средине.

„Иако је пројекат обустављен, тема литијума је веома присутна у јавности и зато је важно да о томе имамо конструктиван дијалог и да чујемо мишљење струке“, рекла је Вујовић.

Указала је да се у Србији, која је кандидат за чланство у Европској унији, инсистира на поштовању највиших еколошких стандарда, нагласивши да је прошле године отворен и кластер 4 у склопу којег је и Поглавље 27 – Животна средина и климатске промене.

Министарка је нагласила да је за будућност кључно да се направи баланс између развоја и заштите животне средине, додајући да сви пројекти који се реализују и који се буду реализовали у Србији морају да задовоље највише еколошке и технолошке стандарде, о чему ће држава посебно бринути.

Седници су присуствовали и министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић, као и професори Рударско-геолошког факултета Динко Кнежевић и Никола Лилић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер