четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ирански званичник: Мир Хусеин Мусави је амерички агент
Хроника

Ирански званичник: Мир Хусеин Мусави је амерички агент

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јул 2009.

ТЕХЕРАН – Блиски сарадник иранског врховног верског вође оптужио је лидера опозиције Мира Хосеина Мусавија да је амерички агент и да би му требало судити због издаје.

Мусави, који оспорава званичне резултате председничких избора 12. јуна према којима је поново изабран Махмуд Ахмадинеџад, за сада није реаговао на објављени коментар у конзервативном дневнику Хајан.

Мусави се последњих неколико дана није појављивао у јавности.

У коментару Хосеина Шариатмадарија, блиског сарадника ајатолаха Алија Хаменеија, споменуто је да би Мусави могао бити ухапшен и оптужен као и друге прореформске јавне личности.

Агенција АП наводи да делује као да је ова отпужба део настојања иранског лидерства да опозицију и политичаре што стоје иза постизборних немира, представе као сараднике страних сила.

Шариатмадари је написао да се мора поставити питање „да ли су деловања (Мусавија и његових присталица) одговор на инструкције америчких власти”.

Додао је да Мусави покушава да „избегне казну за убиства невиних људи, организовање нереда, сарадњу са странцима и деловање као америчка пета колона”. Затражио је да се Мусавију и бившем реформистичком председнику Мохамаду Катамију суди због „страшних злочина и издаје”.

Иранска агенција Фарс пренела је да су бивши председник Мохамад Али Абтахи, такође истакнути прореформски политичар, и уредник новина Етемад-е-Мели Мохамад Гхочани, призали да су организовали „плишану револуцију” по угледу на антикомунистичи покрет у Чехословачкој 1989.

Фарс није пренео детаље о могућој казни, док њихове породице одбацују оптужбе и наводе да су признања изнуђена притиском и стога безвредна.

Иранац који је радио у британској амбасади и који је ухапшен с осам колега, оптужен је да је угрожио националну безбедност Ирана. Осталих осам притворених су у међувремену пуштени.

Око десетак истакнутих реформских политичара је притворено откада су почели протести због званичних резултата избора, рекао је адвокат који заступа више њих. Он је рекао да су оптужени за „агитовање против владајућег система и деловања противно националној безбедности”.

Полиција је саопштила да је више од 1.000 људи притворено а да је 20 „учесника нереда” убијено у насиљу. Убијено је такође осам припадника парамилитарне организације Басиџ који су сузбијали протесте.

Иако од прошле недеље није било протеста, Мусави је поручио да, као и већина људи не признаје резултате и да не прихвата њихов политички легитимитет. Иранске власти су објавиле да су избори били „чисти”.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер