субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иран погубио две особе јер су "формирали и управљали мрежом која је дестабилизовала привреду кроз куповину, продају и кријумчарење девиза и златника"
Хроника

Иран погубио две особе јер су "формирали и управљали мрежом која је дестабилизовала привреду кроз куповину, продају и кријумчарење девиза и златника"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. новембар 2018.

 Иран је погубио два човека, од којих једног трговца названог "Султан кованог новца", због учешћа у масовној трговини златом вредности стотина милиона долара, чиме су се окористили од кризе иранске валуте, објавила је агенција Мизан.

Погубљени су Вахид Мазлумин и његов саучесник Мохамед Есмаил Гасеми, осуђени због "земаљске корупције" - што је најтежа оптужба у Ирану - пошто су "формирали и управљали мрежом која је дестабилизовала привреду", каже Мизан, онлајн агенција повезана са правосудном власти.

Иран је ове године имао оштар пад привреде, пошто су се у мају Сједињене Државе повукле из Међународног нуклеарног споразума с Ираном из 2015. године, и поново увеле једностране санкције против Техерана.

Многи Иранци су пожурили да обезбеде своје уштеђевине куповином девиза и драгоцених метала, што је довело до брзе девалвације риала од скоро 70 одсто у односу на долар и до учетворостручавања цене злата.

Полиција је рекла да је Мазлумин ухапшен јула, с "најмање две тоне златника".

Трансакције његове мреже су процењене на стотине милиона долара.

"Та детаљна мрежа је дестабилизовала привреду кроз куповину, продају и кријумчарење девиза и златника", написала је агенција Мизан.

Власти и иранска штампа говорили су ове године о бандама шверцера и посредника који манипулишу тржиштем гомилајући доларе и златнике да би повец́али цене.

У августу је врховни лидер Али Хамнеи одобрио захтев правосуђа да успостави "специјалне револуционарне судове" да би се "хитно и поштено" судило оптуженима за привредне злочине.

Нека суђења је преносила телевизија.

Мазлумин и Гасеми су осуђени 26. септембра, а Врховни суд је 21. октобра потврдио смртну казну.

Трећи суоптужени, Хамид Багери-Дермани, такође је осуђен на смрт због "корупције", али се жалио Врховном суду, те чека исход тог поступка.

У августу је гувернер Централне банке отпуштен због пада риала, а ухапшен је његов заменик, задужен за стране валуте.

Иран не објављује званичне статистичке податке о погубљењима. Међутим, по извештају из априла хуманитарне организације "Амнести интернешнел", Иран је био на дугом месту 2017. године по броју извршених смртних казни, иза Кине: 507 људи је погубљено у Ирану, укључујуц́и шест жена.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер