Хроника

Ирак: Ирачки шиитски свештеник националиста Муктада ал-Садр преузео изненађујуће вођство на парламентарним изборима; Техеран саопштио да неће допустити да његов блок влада

Штампа
понедељак, 14. мај 2018.

Ирачки шиитски свештеник националиста Муктада ал-Садр, који је предводио две побуне против америчких војника, преузео је изненађујуће вођство на парламентарним изборима, преноси Данас. Муктада ал-Садр је један од неколицине шиитских лидера који су се дистанцирали од Ирана, а Техеран је саопштио да неће допустити да његов блок влада

Он је тако оставио иза себе ривале које подржава Иран и актуелног премијера, саопштила је изборна комисија те земље.

Пошто је пребројано 95 одсто гласова у 10 од 18 ирачких провинција, савез Муктаде ал-Садра, који је познат по непријатељском ставу и према Сједињеним Државама и према Ирану, води на изборима, на другом месту је коалиција шефа шиитске милиције Хадија ал-Амирија ког подржава Техеран, а на трећем је актуелни ирачки премијер Хајдер ал-Абади. Прелиминарни резултати представљају озбиљан преокрет за Абадија, који је у предизборну трку ушао као фаворит. Коначни резултати би требало да буду саопштени 48 сати након затварања бирачких места.

Садр има мноштво присталица међу младима, сиромашнима и расељеним лицима, али је до сада био по страни због утицајних фигура које подржава Иран. Он неће постати премијер зато што се није кандидовао да то буде, али победа на изборима ће га ставити на позицију да може да изабере некога за то место. Међутим, освајање највећег броја места у парламенту неће аутоматски то омогућити јер и остали коалициони блокови који однесу победу морају да пристану на номинацију.

И Садр и Амири су освојили највише гласова у четири од 10 провинција у којима су пребројани гласови, али Амиријева алијанса је освојила знатно више гласова у Багдаду, који има највећи број места у парламенту. Неки извори су раније тврдили да Абади води на изборима који су одржани у суботу и били су први након што је Ирак прогласио победу над Исламском државом.

Излазност је, према подацима независне изборне комисије, била 44,52 одсто, што је знатно ниже него на претходним изборима. Комисија није објавила колико је места сваки блок освојио, већ ће то учинити када буду објављени резултати из свих преосталих провинција.

Документ који је Ројтерсу предао један кандидат из Багдада, а који је кружио међу новинарима и аналитичарима, показао је резултате из свих 18 провинција. Прорачуни које је Ројтерс урадио на основу тог документа показали су да је Садр однео победу широм земље са преко 1,3 милиона гласова и да је његова алијанса освојила 54 од 329 места у парламенту. На другом месту је Амири са око 1,2 милиона гласова односно 47 места, а затим Абади са преко милион гласова и 42 места у парламенту.

Садр је један од неколицине шиитских лидера који су се дистанцирали од Ирана, а Техеран је саопштио да неће допустити да његов блок влада. Он се представља као ирачки националиста и прошле године се састао са саудијским крунисаним принцом Мохамадом бин Салманом, који се снажно противи Ирану. На изборима 2010, коалиција потпредседника Ајада Алавија је освојила највећи број места у парламенту, иако у тесној победи, али је њему забрањено да буде премијер, за шта је он окривио Техеран.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]