четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ирачки премијер у посети САД
Хроника

Ирачки премијер у посети САД

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. децембар 2011.

Амерички председник Барак Обама примиће данас у Вашингтону ирачког премијера Нурија ал Маликија, који долази у дводневну посету САД, чиме почиње нова фаза у односима две земље, јављају агенције.

- Двојица лидера разговараће о повлачењу америчких трупа из Ирака и о нашим напорима да отворимо ново поглавље у стратешком партнерству САД и Ирака - рекао је портпарол Беле куће Џеј Карнеј.

Малики ће се у Вашингтону састати и с потпредседником САД Џозефом Бајденом, државном секретарком Хилари Клинтон и члановима Конгреса, с којима ће између осталог разговарати о безбедности, образовању и правосуђу.

У трећу посету Вашингтону од када је дошао на власт 2006. године, Малики долази са саветником Тамером Гадбанијем, министрима спољних послова и одбране Хошјаром Зебарујем и Садуном ал Дулаимијем, и саветником за националну безбедност Фалахом ал Фајадом.

Ирачки премијер у дводневну посету Вашингтону долази мање од три недеље пре него што ће се из Ирака повући америчке трупе, и осам година после војне интервенције у Ираку, чији је циљ био да се свргне са власти тадашњи председник Садам Хусеин, који је осуђен на смрт и погубљен вешањем.

Више америчких званичника из редова републиканаца изразило је страховање када је реч о безбедности у Ираку пошто се из те земље повуку америчке трупе. У Ираку се тренутно налази 6.000 америчких војника, за разлику под 2007. и 2008. године када их је било 170.000.

Ирак ће после повлачења трупа из САД обезбеђивати 900.000 припадника ирачких безбедносних снага, за које се сматра да могу да се суоче са изазовима обезбеђења земље унутар њених граница, али не и да одбране границе, ваздушни простор и територијалне воде, наводи агенција Франс прес.

Договор о повлачењу америчких трупа из Ирака постигнут је потписивањем билатералног споразума крајем 2008. године.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер