петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ирачка влада: „Исламска држава“ булдожерима уништава древни асирски град Нимруд
Хроника

Ирачка влада: „Исламска држава“ булдожерима уништава древни асирски град Нимруд

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. март 2015.

Багдад -- Екстремистичка група Исламска држава булдожерима је почела да уништава древни асирски град Нимруд у Ираку, саопштила је ирачка влада.

То је најновији напад џихадиста на културно наслеђе ове блискоисточне државе.

Исламска држава је "напала историјски град Нимруд и уништила га тешким возилима", саопштило је ирачко министарство за туризам и антиквитете на званичној Фејсбук страници.

Један ирачки званичник потврдио је ову информацију, наводећи да је уништавање почело након молитве у подне и да су камиони, којима су можда уметнички предмети одвучени, примећени на лицу места, пренео је АФП. 

"До сад, не знамо у ком обиму је он уништен", рекао је званичник који је инсистирао да остане анониман. 

Нимруд, који је основан у 13. веку пре нове ере, лежи на реци Тигар, око 30 километара југоисточно од Мосула, другог по величини ирачког града и упоришта ИС у земљи. 

Уништење Нимруда, једног од драгуља асирске ере, уследило је недељу дана пошто је џихадистичка група објавила видео снимак на коме се виде екстремисти како маљевима и бушилицама уништавају непроцењиве древне уметничке предмете у музеју у Мосулу, навела је француска агенција. 

"Нажалост сви су ово очекивали. Њихов план је да униште ирачко наслеђе, налазиште по налазиште", рекао је ирачки археолог Абдуламир Хамдани. 

"Хатра ће бити следећа", рекао је он алудирајући на очувани град у Ниниви који је стар више од 2000 године и налази се на Унесковој листи светског наслеђа. 

Директор Унеска у Ираку Аксел Плат јучерашње уништење града назвао је "још једним грозним нападом на ирачко наслеђе". 

Када су археолози 1988. пронашли колекцију драгуља и драгог камења, Нимруд је називан једним од највећих археолошких налазишта 20 века. 

Драгуљи су на кратко били изложени у Ирачком музеју пре него што су склоњени. 

Преживели су пљачке које су уследиле после инвазије САД 2003. и сада се налазе у трезору Централне банке. 

Већина непроцењивих артефаката из Нимруда пребачена је у музеје у Мосулу, Багдаду, Паризу и Лондону али су велике ламасу статуе - фигуре крилатих бикова са људским главама и рељефи остали у граду. 

Напади на археолошка налазишта изазвали су забринутост археолога и стручњака ми подсетили на уништење Бамијских буда у Авганистану 2001. што су урадили талибани. 

Генерална директорка Унеска Ирина Бокова затражила је хитан састанак Савета безнедности и позвала Међународни кривични суд да размотри уништење музеја у Мосулу где су бројни предмети разбијени у парампарчад мацолама били из Нимруда и Хатре. 

У џихадистичкој интерпретацији ислама, статуе, идоли и светилишта сматрају се предметима обожавања и због тога морају бити уништени. 

Исламска држава кренула је у офанзиву прошлог јуна и прегазила провинцију Нинива где се налазе Мосул и Нимруд и ушла у сунитско срце Ирака. 

Мосул је дом разних мањина укључујући и асирске хришћане који се сматрају староседеоцима овог региона. 

ИД је систематски уништавала сва места културног наслеђа у областима које контролишу укључујући и сунитска светилишта која такође сматрају јеретичким. 

Ирачке снаге безбедности и савезници покушвају да се изборе са џихадистима и тренутно учествују у великој операцији заузимања Тикрита који се налази око 100 километара северно од Багдада. 

Али, операција истеривања ИД из Ниниве вероватно неће још месецима бити покренута због чега је провинција са непроцењивим историјским налазиштима остављена на милост екстремистима који, пише АФП, немају поштовања према богатој прошлости Ирака.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер