четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ипсос Стратеџик: СНС 55 одсто, протести их не угрожавају; Савез за Србију 14 одсто, СПС 12
Хроника

Ипсос Стратеџик: СНС 55 одсто, протести их не угрожавају; Савез за Србију 14 одсто, СПС 12

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. јануар 2019.

 БЕОГРАД - Протести грађана и дела опозиције, који се више недеља одржавају у Београду, а одскора и у неколико других градова, нису утицали на расположење бирача према странкама, ни према владајућој СНС, али ни према опозицији, пишу Новости.

Према најновијем истраживању "Ипсос стратеџик маркетинга", када би се у следећу недељу одржали ванредни парламентарни избори, СНС би освојио 55 посто гласова.

Цензус би, према том истраживању, прешли још само Савез за Србију са 14 и СПС са 12 посто гласова.

Директор Сектора за истраживање јавног мњења "Ипсос стратеџик маркетинга" Марко Уљаревић каже да се не види да напредњаци "падају" због протеста грађана и дела опозиције и да имају екстремно висок рејтинг, око 55 одсто.

Видљиво је да протести мобилишу бираче СНС да гласају за њих. Јер њихови бирачи виде да се нешто дешава на супротној страни и то утиче на њихову спремност да изађу на изборе и гласају за СНС, наводи Уљаревић.

Он ни код опозиционог дела бирачког тела не види ефекте протеста, а објашњава да је разлог за то што њих не предводе опозициони лидери и што не постоји политичка артикулација захтева протеста.

Код опозиционог бирачког тела јавља се већа спремност да се изађе на изборе, али не видим да подршка некој странци расте због протеста. Такође, понуда на опозиционој страни још није избалансирана и утемељена, казао је Уљаревић.

Према његовим речима, истраживање показује и да се СНС без Александра Вучића сигурно не би котирао овако као са њим, јер се људи опредељују за странке због става према лидеру, што је, како наводи, посебно изражено код СНС.

Што се тиче ефекта које је посета председника Русије Владимира Путина Србији могла да изазове код бирача, Уљаревић каже да је она учврстила десницу, односно онај део бирачког тела који се назива и "традиционалистима", а који чини између 65 и 75 одсто бирача.

Истраживање је рађено у протекли петак и суботу, на репрезентативном узорку од 1.000 испитаника.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер