Početna strana > Hronika > Interpol: Kriminal na KiM kontroliše 30 porodica kosovskih Albanaca
Hronika

Interpol: Kriminal na KiM kontroliše 30 porodica kosovskih Albanaca

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 25. avgust 2011.

Porodični kriminalni klanovi kosovskih Albanaca, u svetu poznati kao fisovi, pored toga što drže primat u švercu heroina, na čemu zarađuju oko tri milijarde evra godišnje, veoma aktivnu ulogu imaju i u drugim kriminalnim aktivnostima na području Starog kontinenta - krijumčarenju i prodaji oružja, trgovini ljudima, organizovanju prostitucije...

Prema poslednjem izvaštaju Interpola u koji je "Blic" imao uvid, aktivno se kriminalom bavi više od 30 fisova s teritorije Kosova i Metohije, koji deluju širom Evrope.

- Albanska mafija, za razliku od italijanske, nije piramida s vođom na vrhu, već organizacija s većim brojem kumova. Njihova moć je bazirana na poslušnosti fisova. Unutar porodica je stroga disciplina, a svako odstupanje od internih pravila žestoko se i brutalno kažnjava. Upravo strah garantuje lojalnost klanu. Fisovi se zasnivaju na krvnoj vezi, koja je jako čvrsta, što onemogućava infiltriranje ljudi iz drugih porodica. Zbog običaja i jezika, policijama država u kojima deluju fisovi veoma je teško da infiltriraju svoje ljude u njih - objašnjava sagovornik "Blica".

Na teritoriji Kosmeta poznati su klanovi Tači, Haradinaj, Mustafa, Luka, Selimi, Gaši, Osmani, Keljmendi, Beriša, Hasani, Geci, Jašari, Šabani, Šalja...

- Teritoriju Kosmeta su podelili po interesnim sferama. Svi su uključeni u sve kriminalne aktivnosti, s tim da svaki od njih ima i neku specijalnost: reketiranje, ucenjivanje, šverc nafte, cigareta, krijumčarenje i prodaja ukradenih automobila - dodaje izvor "Blica".

Istraživanja stranih policija pokazuju i da su fisovi veoma jaki u Nemačkoj, Švajcarskoj, Slovačkoj, Češkoj, Belgiji, zemljama Skandinavije, tačnije u državama gde je veliki broj i emigranata Albanaca s Kosmeta.

Ipak, njihova uloga u kriminalnim aktivnostima drugih država nije zanemarljiva, pa u Velikoj Britaniji, osim što imaju velikog udela na tržištu heroina, glavni su i u organizaciji prostitucije.

Klan Gaši, recimo, aktivan je u Britaniji, Nemačkoj, Belgiji, Francuskoj, Španiji, Italiji, Švajcarskoj, ali i u zemljama bivše Jugoslavije. Ovaj fis, osim droge, švercuje i oružje i trguje ženama.

Porodica Keljmendi kontroliše šverc droge i nafte i trgovinu ljudima.
Fis Luka švercuje oružje, drogu, cigarete i benzin. U vezi je i s porodicom Selimi, s kojom kontroliše šverc oružja i droge.

Mafijaški klanovi kosovskih Albanaca povezani su među sobom, ali i ratuju, i u tim obračunima veoma su brutalni. Imaju i čvrste veze s kriminalnim grupama iz Turske, Albanije, Bugarske, Srbije, Italije, preko kojih se obavlja krijumčarenje droge, akcizne robe, ljudi...

U poslednje vreme sve jače su njihove veze i s kartelima iz Južne Amerike, od kojih nabavljaju kokain, a zauzvrat im daju heroin.

I dok kosovski Albanci drže narko-tržište Evrope, njihovi sunarodnici rodom iz Crne Gore imaju veoma značajnu ulogu u kriminalnim aktivnostima u SAD, posebno na istočnoj obali. Članovi, tamošnji „fisovi“, poreklom su iz Plava, Gusinja, Rožaja...

Nedavno je, inače, Federalni sud u Bruklinu podigao optužnicu protiv 37 osoba albanskog porekla koje se terete za krijumčarenje i prodaju marihuane i kokaina. Lider ove mafijaške grupe je Arif Kurti zvani Medved, u zatvoru u Bangladešu po optužnici koja ga tereti za trgovinu heroinom, a grupu je organizovao tako što je instrukcije davao telefonom iz zatvora

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner