Početna strana > Hronika > Insajder: Ugovorom predviđeno da preduzeće "Beograd na vodi" upravlja objektima u Savskom amfiteatru; BNV: Mi nismo bili odgovorni za čuvanje lokomotive u Železničkom muzeju
Hronika

Insajder: Ugovorom predviđeno da preduzeće "Beograd na vodi" upravlja objektima u Savskom amfiteatru; BNV: Mi nismo bili odgovorni za čuvanje lokomotive u Železničkom muzeju

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 13. septembar 2018.

Najstarija lokomotiva iz kolekcije Železničkog muzeja, napravljena 1864. godine, isečena je i u delovima odneta 31. avgusta iz Depoa muzeja. Direktor muzeja Nenad Vojčić, iako ne negira sopstvenu odgovornost, kao najodgovornije vidi preduzeće „Beograd na vodi“ koje, kako kaže, upravlja tim prostorom. On tvrdi da je upravo to preduzeće uklonilo ljude iz obezbeđenja Depoa u procesu sistemskog uklanjanja beogradske "Železničke stanice".

S druge strane, srpsko-arapsko preduzeće „Beograd na vodi“ u odgovoru za Insajder ističe da nemaju nikakvu odgovornost za čuvanje imovine Železničkog muzeja, jer kompanija, kako navode, još nije preuzela tu parcelu.

„Iako je predviđeno da parcela na kojoj se nalazi depo Železničkog muzeja bude deo projekta Belgrade Waterfront, kompanija još nije preuzela tu parcelu. Njome ne upravlja niti ima ikakve ingerencije vezane za obezbeđenje imovine koja se tamo nalazi“, navodi se u odgovoru ovog preduzeća u kome Srbija ima 32 odsto vlasništva.

Novinari Insajdera su pitali „Beograd na vodi“ zbog čega je pre iseljenja Železničke stanice postojalo obezbeđenje koje su oni angažovali, ako kompanija nije preuzela parcelu. Takođe, pitali su i kada zvanično "Beograd na vodi" preuzima upravljanje parcelom i od čega to zavisi, međutim, odgovore na ta pitanja nisu dobili.

Policija privela pet osoba zbog sumnje da su ukrali lokomotivu

Beogradska policija privela je pet osoba zbog sumnje da su počinili krađu lokomotive iz zgrade koja je u vlasništvu Železničkog muzeja, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.

Petorica muškaraca osumnjičeni su da su ušli u zgradu "Ložionice" u Bulevaru vojvode Mišića u Beogradu i počinili tešku krađu tako što su brener-aparatom isekli delove lokomotive "Pula".

Po nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva, protiv njih će biti podnete krivične prijave u redovnom postupku. MUP u svom saopštenju nije objavio ko su počinioci, nisu navedeni ni njihovi inicijali.

Depo Železničkog muzeja je deo Ložionice beogradske Železničke stanice, u blizini Beogradskog sajma, a direktor muzeja Nenad Vojčić objasnio je za medije da je, prema svedočenjima, 16 ljudi brenerima iseklo lokomotivu „Pula“ koja je pripadala seriji železničkih mašina koje su se koristile u izgradnji Sueckog kanala, i koja je pod zaštitom Republičkog zavoda za zaštitu spomenika. To je najvrednija lokomotiva koju je Železnički muzej imao u zbirci. Druga lokomotiva datira iz 1952. godine.

Direktor muzeja Nenad Vojčić ne negira svoju odgovornost za sigurnost artefakata, ali ističe da on nema nikakav način da fizički brani iznošenje lokomotive. On tvrdi da je pisao Ministarstvu saobraćaja, Ministarstvu kulture, kao i čelnicima projekta „Beograd na vodi", jer se skladište nalazi na njihovom na prostoru.

"Nemam ja pištolj da branim lokomotivu ovde", rekao je Vojčić i dodao da je, pored lokomotive, uništeno i sedam strugova, dve vertikalne bušilice i ručno kovan vagon.

S obzirom na to da je prostor i pod zaštitom Republičkog zavoda za zaštitu spomenika, novinari Insajdera su se obratili i njima sa pitanjima u vezi sa ovim slučajem, međutim, odgovore do objave teksta nismo dobili.

Inače, Muzej železnice nije bio planiran za rušenje, uprkos izgradnji Beograda na vodi, već je u okviru ovog projekta planirana njegova rekonstrukcija.

Ugovorom predviđeno da srpsko-arapska firma upravlja objektima u Savskom amfiteatru

Ugovorom o izgradnji Beograda na vodi predviđeno je da kompanija Beograd na vodi posle ulaganja u renoviranje, može bez naknade da upravlja nizom objekata u Savskom amfiteatru, među kojima su Bristol, zgrada Pošte, Geozavod, glavna zgrada Železničke stanice i grupa zgrada u četvrti Savamala.

Kompanija Beograd na vodi je 68 odsto u vlasništvu arapskih investitora, a 32 odsto pripada državi Srbiji.

Ugovor o gradnji projekta Beograda na vodi zaključen na osnovu međudržavnog sporazuma Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata izazvao je brojne polemike, kritike stručne javnosti, ali i ulične proteste.

Dodatnu kontroverzu oko projekta Beograd na vodi izazvalo je i rušenje privatnih objekata u Hercegovačkoj ulici krajem aprila 2016. godine na prostoru budućeg Beograda na vodi. Počinioci još uvek nisu otkriveni, a slučaj je i dalje u predistažnoj fazi.

(Insajder)

Videti još:

MUP: Privedeno pet osoba zbog krađe lokomotive Železničkog muzeja; Nenad Vojčić: Preduzeće "Beograd na vodi" je pre izvesnog vremena preuzelo brigu o zemljištu gde se depo nalazi