среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Инсајдер: У тренутку напада на Борка Стефановића, један од оптужених морао је да буде у кућном притвору
Хроника

Инсајдер: У тренутку напада на Борка Стефановића, један од оптужених морао је да буде у кућном притвору

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. јул 2019.

Данијел Гмијовић, један од оптужених за напад на лидера Левице Србије Борка Стефановића и двојицу активиста овог покрета у Крушевцу, у тренутку напада морао је да буде у кућном притвору јер је ранија пресуда којом је осуђен за тешку крађу постала извршна још у фебруару прошле године. Упркос томе, он је након што је приведен после напада, пуштен из притвора, да би готово два месеца касније за њим била расписана централна потерница. Раније изречену казну кућног притвора Гмијовић је почео да издржава тек у марту ове године.

Основни суд у Крушевцу осудио је Данијела Гмијовића 17. октобра 2017. због кривичног дела тешка крађа на годину дана кућног затвора. Ова пресуда постала је правоснажна 4. јануара 2018, а извршна 19. фебруара исте године.

Како би Гмијовић почео да издржава ову казну било је неопходно да се наведена пресуда проследи Управи за извршење кривичних санкција, што је према наводима из Основног суда у Крушевцу, учињено још 26. фебруара 2018.

Управа је, међутим, како су за Инсајдер објаснили у Основном суду у Крушевцу, обавестила Суд да “није у могућности да реализује казну” тек десет месеци након тога, односно 12. децембра, односно двадесет дана после напада на Стефановића.

Суд у Крушевцу је затим 28. децембра издао наредбу за привођење Гмијовића, да би након тога, како се види из одговора Суда, 23. јануара за њим била расписана и централна потерница.

“Основни суд у Крушевцу, у прописаним роковима, предузео је све законом предвиђене мере за обезбеђивање ступања осуђеног на издржавање казне”, наводи се у одговору Инсајдеру.

Међутим, занимљиво је то да је Гмијовић одмах након напада, а пре наредбе за привођење и расписивања потернице био доступан надлежним државним институцијама јер је само дан након напада на Стефановића, крајем новембра 2018. ухапшен.

Тада је и њему, поред двојице оптужених, одређен притвор до 30 дана, али су из њега пуштени 21. децембра 2018.

Гмијовић сада идржава казну од годину дана кућног затвора због тешке крађе, а како у Управи за извршење кривичних санкција наводе за Инсајдер, њему је “наногица” стављена тек у марту ове године.

Подсетимо, Данијел Гмијовић звани Цафта из Крушевца један је од оптужених за напад на Борка Стефановића и остале у Крушевцу уочи трибине Савеза за Србију у новембру прошле године. Осим њега, на оптужници до које је дошао Инсајдер, нашли су се и Милош Шапоњић звани Шапа и Марко Живковић звани Бувац.

Сву тројицу тужилаштво терети за насилничко понашање на спортској приредби или јавном скупу, а поступак у овом случају још није почео јер је прошле недеље припремно рочиште одложено због тога што су оптужени отказали пуномоћје својим адвокатима.

Гмијовић најмање шест пута осуђиван

Како је открио Инсајдер, сва тројица су раније осуђивана за различита кривична дела.

Данијел Гмијовић је тако 2009. осуђен због насилничног понашања на условну казну, да би две године касније због кривичног дела противправно лишавања слободе прво био осуђен новчаном казном, да би затим ова казна била замењена затвором. Како се види у оптужници, у овом случају против Гмијовића је оптужба застарела.

Он је затим у октобру 2012. осуђен и за разбојништво на казну затвора од три године коју је, како се наводи, издржао.

Већ крајем 2014. осуђен је на седам месеци затвора и то због кривичног дела ометање службеног лица у вршењу службене дужности.

Само у 2017, Гмијовић је осуђен у чак два поступка и то због тешке крађе и тешке крађе чија вредност украдених ствари прелази износ од 450.000 динара.

(Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер