четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ињиго де Паласио Еспања: Kосово само под окриљем УНМИК-а
Хроника

Ињиго де Паласио Еспања: Kосово само под окриљем УНМИК-а

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. март 2010.

Услов да се косовске власти позову на конференцију шефова дипломатија ЕУ и региона у јуну, у Сарајеву, јесте да буду представљене под ознаком УНМИК-а, рекао шпански амбасадор у Београду Ињиго де Паласио Еспања.

Амбасадор Шпаније, председавајуће Европске уније, Ињиго де Паласио Еспања изјавио је да власти у Приштини на међународним конференцијама које организује ЕУ могу бити представљене само и искључиво под окриљем УНМИК-а и у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН.

Еспања је рекао да ће то бити и услов позива косовским властима на конференцију која је планирана за почетак јуна у Сарајеву.

"Наш шеф дипломатије Мигел Анхел Моратинос од јануара понавља да на конференцији коју организујемо као председавајући ЕУ, власти Косова могу бити представљене само у складу са условима и оквирима које постављају све чланице ЕУ. С обзиром на то да у ЕУ не постоји консензус о независности Косова, једина могућност да постигнемо консензус јесте да одржимо праксу да косовске власти буду представљене под УНМИК-ом и у складу са Резолуцијом 1244", рекао је Де Паласио Еспања за Танјуг.

"То ће бити услов нашег позива за присуство власти Косова (на конференцији у Сарајеву). Надамо се да ће они то прихватити, јер би то било у интересу свих нас", додао је Еспања.

Амбасадор Шпаније је рекао да је идеја о организовању састанка на којем би се окупили сви шефови дипломатија држава-чланица ЕУ и региона потекла из потребе да се заједнички сагледа докле је свака од земаља региона дошла у процесу интеграција и процени који су даљи кораци потребни.

"Да бисмо обезбедили да све државе региона могу напредовати заједно, свака у складу са сопственим заслугама, и да бисмо све то ставили под исти кров, мислили смо да би било добро да окупимо све министре ЕУ и земаља региона у Сарајеву почетком јуна да обележимо десету годишњицу конференције у Загребу, која је била, заправо, почетак европских интеграција читавог региона", рекао је Еспања.

"Време је за све нас да будемо оптимисти, а ми са позиције председавајућег ЕУ треба да гурамо свим средствима да стране у региону направе напредак и читавом региону обезбеде да крене одлучно ка чланству у ЕУ", додао је Де Паласио Еспања.

Амбасадор Шпаније је рекао и да "шпанско председавање ЕУ напорно ради на постизању консензуса о српској апликацији, али морам вам искрено рећи, то до сада није био случај".

"Постоји читав низ препрека које се и даље налазе на путу, али надамо се да ће у јуну, уз наставак сарадње Србије са Хашким трибуналом и позитиван извештај тужиоца Сержа Брамерца, Споразум о стабилизацији и придруживању бити одмрзнут и да ће процес ратификације започети", рекао је шпански амбасадор.

"Ако се то деси, не могу да смислим неки нови начин за блокаду апликације Србије. Ако не буде било разлога за даљу блокаду ССП, не видим начина да се блокира питање слања захтева за припрему мишљења Европске комисије, што је питање које је много више техничко од Споразума", додао је Де Паласио Еспања.

Амбасадор је додао да не верује да се „пре јуна могу очекивати било какве вести, али да се можемо надати да ће јун бити кључан месец када су тежње Србије за чланством у ЕУ у питању".

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер