среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иницијатива младих за људска права: Влада мора да реагује на захтеве младих Албанаца са југа Србије
Хроника

Иницијатива младих за људска права: Влада мора да реагује на захтеве младих Албанаца са југа Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. септембар 2011.

Иницијатива младих за људска права (Иницијатива) захтева од Владе Србије и Министарства просвете да адекватно одреагују на захтеве младих Албанаца са југа Србије и да не стварају лажну слику у јавности о наводној политизацији дугогодишњих проблема албанских ученика.

Млади Албанци, основци и средњошколци из Прешева и Бујановца већ годинама образовање стичу из ископираних свезака и бележака, јер немају уџбенике на матерњем језику. Штампање једног албанског буквара не решава проблем ученика којим није омогућено да наставни програм из осталих предмета прате на свом језику. Проблеме младих са југа Србије додатно отежава то што дипломе стечене на факултетима у Приштини нису признате у Србији.

Влада Србије не може да очекује интеграцију југа Србије, ако игнорише реалне проблеме својих грађана. Тврдњом да “образовање није стварни разлог протеста” и “да су стварни разлози дубљи”, министар просвете Жарко Обрадовић избегава одговорност, обмањује јавност и потпирује стереотипе о Албанцима на југу Србије, користећи осетљив политички тренутак и напетост у односима са Приштином.

Поред тога, министар унутрашњих послова Ивица Дачић најављује угрожавање слободе кретања – блокаду прелаза ка Косову које користе Албанци из Прешева и Бујановца, што изазива напетост на југу Србије.

Влада Србије на овај начин наставља дугогодишњу изолацију општина Прешево и Бујановац од остатка земље и протести грађана су често једини вид комуникације југа Србије са српском јавношћу и политичарима.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер