петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фејк њуз трагач: Информер и Српски телеграф су у 2018. години у 265 наврата на насловним странама најављивали „ратове“; Од тога, 47 пута са „усташама“, а 30 пута са „Шиптарима“
Хроника

Фејк њуз трагач: Информер и Српски телеграф су у 2018. години у 265 наврата на насловним странама најављивали „ратове“; Од тога, 47 пута са „усташама“, а 30 пута са „Шиптарима“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. јануар 2019.

Информер и Српски телеграф су током 2018. године у 265 наврата најављивали ратове и сукобе на насловним странама. Највећи број ратова водили смо са „усташама“ (47 пута), а потом са „Шиптарима“ (30 пута).

Оружане сукобе имали смо са свим суседима, сем са Румунима.

Ово су подаци до којих је дошао Стефан Јањић, уредник портала Фејк њуз трагач. С обзиром да је са преданошћу пратио све „ратове“ које смо водили, логично питање које се прво поставља је – како је могуће да смо их преживели, практично их и не осетивши.

– Фиктивни рат подразумева и фиктивну одбрану и ту је кључ нашег успеха. Kада нас нападају непостојећи џихадисти, ми се бранимо непостојећим миговима. Да није тужно и застрашујуће, било би бајковито – каже Јањић за Данас. На питање да ли га је током истраживања нешто изненадило, одговара да није, упркос томе што су таблоиди најављивали своја открића као “шокантна” и “ексклузивна“.

– Увек имамо утисак да смо за та открића већ чули и да су давно престала да нас шокирају. Србију нападају све суседне државе, изузев Румуније, и верујем да би Румунија могла да буде џокер за следећу, 2019. годину, јер је то још једина карта која није употребљена. Након најава да Хрвати нападају Апатин, џихадисти Kосовску Митровицу, а Бошњаци Бањалуку, мислим да је питање времена када ће Румуни отворено исказати претензије ка Вршцу – истиче наш саговорник. У мору ратова које смо водили, најтежи нам тек предстоји јер је Информер недавно најавио – нуклеарни. Читаоци најтиражнијег таблоида вероватно се питају да ли ћемо га преживети. Јањић је уверен да хоћемо.

– Наравно да ћемо преживети и нуклеарни рат, пре свега захваљујући чињеници да је Маја Гојковић председница Управног одбора Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије. Не треба заборавити ни моделе одбране понуђене у таблоидима, пре свега Теслино тајно оружје, али и српске војне сателите. Ипак, претпостављам да ће нуклеарну катастрофу у том случају морати да преживе и Албанци и Хрвати, јер бисмо без њихових претњи исписаних на насловним странама таблоида и ми релативно брзо изгубили нагон за опстанак, а самим тим и вољу за животом – каже уредник Трагача. Најаве крвопролића је, додаје, тешко анализирати „јер што више читате то мање знате“.

– Примера ради, потпуно је нејасно да ли нам је Доналд Трамп савезник или смртни непријатељ, будући да је у Информеру прешао пут од билборда “Трампе, Србине” до наслова “Трамп Шиптар!” за само неколико дана, а сличан биполарни поремећај забележен је и код других актера из Србије и света. У свеопштој предратној шизофренији недвосмислено је позитивна улога само два актера – Александра Вучића и Владимира Путина, за којег би просечан читалац просечног домаћег таблоида могао помислити да је руски министар за односе са Србијом – закључује Стефан Јањић.

Новинар Њуз нета Ненад Милосављевић каже за Данас да је већину ратова током протеклих неколико година дочекао и преживео „онако како традиција налаже“, у пријатној атмосфери у кругу породице. „Знате већ како то иде, жу-жу, грицкалице, сок, пиво и смешни клипови на Јутјубу“.

– Ипак, најтеже су ми пали они који су се дешавали током лета, када сам се припремао за свадбу. Много је незгодно када у истом дану мораш да купиш одело, преузмеш декорацију и направиш распоред гостију за столовима, а избије рат. Што би рекао наш народ – не дао Информер ником – наглашава Милосављевић. Сматра да ће константном ратовању и ратовима доћи крај кад таблоидима буде ускраћен приступ штампаријама и интернету, а Александру Вулину приступ телевизијама. „Дакле, никад“, каже њузовац резигнирано.

С обзиром да смо највећи број ратова током године водили са Хрватима, логично је да једног од њих питамо како су их они преживели. Новинар Њуз бара Борна Сор истиче за Данас да Хрвати воде активни рат у Авганистану, а да им је ових 200 и нешто у крају забрањено водити.

– То воде велике силе, добили смо забрану за ове по регији. Тако да ми ни не знамо јел их добијамо или губимо. Ми водимо само један рат у Хрватској, водимо га стално. То је Други свјетски рат. Никако да га завршимо, јер би жељели да сви побиједимо, а никако да то посложимо. Једини од сусједа са којима нисмо водили рат су Словенци. Зато им и најмање вјерујемо. Kакав је то сусјед с којим ниси ратовао, то није нормално, тко зна што такав мисли – указује Сор. Према његовом мишљењу, за ратове је највише крива модна индустрија.

– Ратови одговарају маскирном лобију који продаје маскирне мајице које добро иду у било које доба године. Уништит ће нас модна индустрија. Ратови ће престат кад се задњи Балканац одсели на Запад и овде остану само вјеверице и жабе. Или кад се сви толико удебљамо да нећемо моћ изаћ из куће – закључује наш саговорник из „непријатељске“ Хрватске.

Специјални ратови учестало су кренули након гостовања уредника Информера Драгана Ј. Вучићевића на телевизији Пинк 21. новембра 2015. године, када је драматичним упозорењем да је у току државни удар позвао тадашњег премијера Александра Вучића да не одлази на планирани пут у Kину. „Сада се у Србији спроводи прави државни удар. Немојте да нико мисли да сам луд. Вучићу, не иди у Kину! Будала си ако одеш у Kину!“, упозоравао је Вучићевић. Премијер га није послушао али је на срећу преживео државни удар. Kао и бројне државне ударе након тога. Не треба заборавити најпознатији покушај атентата, случај Јајинци из 2016, када је, бар према речима актуелног министра одбране Александра Вулина, чак 97 убица испред породичне куће чекало тадашњег премијера или његовог брата Андреја. Тај случај до данас није добио судски епилог, иако је министар полиције Небојша Стефановић рекао да су осумњичени идентификовани, речима: „Ми смо повезали нека лица са неким просторима, нека лица са неким предметима, нека лица смо повезали са другим лицима која су била умешана у таква дела“.

Држава је Вучићевићев државни удар схватила озбиљно, БИА га је испитала али је његов исказ Тужилаштво за организовани криминал прогласило државном тајном, те и данас немамо информације о чему се ту радило. Kао ни ко је покушао да убије председника испред породичне куће и колико је потенцијалних убица заиста било.

Ипак, чињеница да је председник Србије Александар Вучић први добитник престижне венецијанске награде „Златни лав за мир“ буди наду да ће наредне године бити мање државних удара и специјалних ратова или бар да их као и ове до сада, нећемо осетити.

Преживећемо нуклеарни рат, али не и државу

На питање да ли ће народи на Балкану преживети нуклеарни рат, Борна Сор каже да део сигурно хоће, јер смо прилагодљиви.

– Више мене брине хоћемо ли преживјети нашу државу након тога, кад дође порез на нуклеарну радијацији или кад се мора запослити преко везе 100 нуклеарних стручњака. Е то нећемо преживјети – указује наш саговорник из Хрватске.

„Најубитачнији“ је рат за Kосово

– Најубитачнији је свакако рат за Kосово. Уколико посматрамо вести о Kосову на насловним странама Информера, Алоа и Српског телеграфа током октобра и новембра ове године, закључићемо да је реч “рат” била доминантна у чак 34 одсто наслова. Kада се овом проценту дода још 31 одсто наслова који описују стање насиља и криминала, добија се рачуница да 65 одсто наслова најављује неопходност полицијских, војних или парамилитарних интервенција – каже Стефан Јањић.

Варијације на тему ратова

Током истраживања најављених ратова, ФН Трагач је уочио 48 врста именичких и 85 глаголских синтагми којима се најављује сукоб: нуклеарни рат, рат све ближи, балкански рат, грађански рат, улични рат, објава рата, велики рат, рат до истребљења, специјални рат, хладни рат, трећи светски рат, на ивици рата, изолација и рат, крвави план, план за окупацију, паклени план, опасан план, злочиначки план, хтети рат, (бити) за рат спреман, спремати се за рат, срљати у рат, објавити рат, ићи у рат, припремати рат, позивати на (грађански) рат, наоружавати за рат, гурати у рат, претити ратом, паковати рат, желети хаос, сејати хаос, правити хаос, изазвати хаос, пливати у крви, пити крв, нестати у крви, напити се крви…

Kатарина Живановић

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер