петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Индипендент: Руске службе криве за "цурење" мејлова о климатским променама?
Хроника

Индипендент: Руске службе криве за "цурење" мејлова о климатским променама?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. децембар 2009.

Вест о томе да је одређен број имејлова, у којима се могло сазнати да су високи климатски научници манипулисали подацима, била је довољно шокантна сама по себи, али сада прича постаје још занимљивија, открива британски Индипендент.

"Напад" на компјутер, према речима високог члана Међувладиног панела о климатским променама, није био аматерски посао, већ веома префињена, политички мотивисана операција, док су други отишли још даље. Наиме, они оптужују да је "мозак" читаве операције потекао из руских тајних служби.

Имејлови који су процурели, а за које се тврди да пружају доказе да је шеф јединице, професор Фил Џонс, радио у дослуху са колегама како би манипулисали подацима и сакрили "штетна" истраживања од критичара науке о климатским променама, првобитно су постављени на сервер у сибирском граду Томск, у фирми Tomcity.

Верује се да безбедносне службе ФСБ (потомку КГБ-а), инвестирају велике суме новца у хакере, а у канцеларији у Томску је забележено неколико саопштења у којима честитају локалним студентима на "хаковима" упереним на антируске гласове, називајући их "изразом њихове позиције као грађана вредне поштовања". Кремљ је такође оптуживан да води координисане сајбер нападе на сајтове из суседних земаља као што је Естонија, са којом Кремљ има замрзнуте односе, иако те оптужбе никада нису доказане.

"Веома је уобичајено да хакери у Русији буду плаћени за своје услуге", каже Жан Паскал ван Иперсе, потпредседник Међувладиног панела за климатске промене.

"То је пажљиво обављена селекција имејлова и докумената која никако није била насумична. То су подаци из последњих 13 година, и то није посао аматера". Ти имејлови, ће према његовим речима, подгрејати скептицизам о климатским променама и могу довести до тога да теже дође до договора у Копенхагену.

Међутим, поставља се питање зашто би Русија имала интерес да "покопа" разговоре у Копенхагену? Овог пута, уколико иза цурења стварно стоји ФСБ, то могао бити део смисалице да се одложе преговори или да се обезбеде даљи уступци за Москву. Русија је, заједно са Сједињеним Америчким Државама, оптужена да је одложила Кјото, а сигнали који и даље стижу из Москве настављају да запрепашћују активисте за заштиту животне околине.

Већина руских огромних резерви нафте и гаса леже у неприступачним деловима земље на далеком северу. Једни мисле да Русија, за разлику од већине земаља, нема зашто да се плаши глобалног загревања, јер би њихове залихе одједном постале лакше доступне и јефтиније. Управо то је, мисле једни, оно због чега Кремљ има амбивалетни став према глобалном загревању и зашто остају млаки на науку о климатским променама, знајући добро да уколико глобално загревање заиста мења светску климу, на милијарде долара од природних извора ће постати доступно.

Још један могући фактор могао би да буде тај да Русија једноставно не жели да потроши велику суму новца која би била неопходна да се модернизују и "позелене" старе фабрике. Али, сматрају научници, глобално загревање такође доноси застрашујућу претњу за Русију, за лед који се топи, а који покрива велики део територије земље. Градови у Сибиру, као што је Јакутск саграђени су на леду и уколико би се он истопио, њима прети колапс, заједно са пругама и осталом инфраструктуром. Међутим, многи руски научници остају скептични по питању претњи од глобалног загревања, док само 40 одсто Руса верује да су климатске промене озбиљна претња.

(Blic-online)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер