четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Индипендент: На самиту о клими Обама изгубио живце због Кине
Хроника

Индипендент: На самиту о клими Обама изгубио живце због Кине

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. децембар 2009.

Сви водећи британски листови у викенд издањима се опширно осврћу на протекли климатски самит у Копенхагену, а лондонски дневник "Тајмс" тим поводом оцењује да је јучерашњи завршетак тог скупа био "конфузан".

Лист "Индипендент" такође указује на велику збрку која је владала на крају климатског самита и као доказ наводи да је чак и пословично хладнокрвни и опуштени амерички председник Барак Обама "изгубио живце са Кином". То се догодило, објашњава "Индипендент", када је Обама у свом говору на самиту дошао у сукоб без преседана са кинеским премијером Вен Ђибаом.

Премијера Кине је, наиме, дубоко увредило Обамино инсистирање да Кинези треба да пристану на међународну верификацију свог обећања о смањењу емисије штетних гасова.

Обамино инсистирање на том захтеву је толико увредило Вена да је он напустио салу у којој се водила расправа, вратио се у свој хотел и касније послао делегацију нижих званичника да присуствују скупу уместо њега.

Опште расположење на самиту је, према оцени "Индипендента", ишло из једног екстерема у други, од очајничког оптимизма до морбидног песимизма и назад, више пута у току дана.

Борба за закључење климатског споразума личила је, према мишљењу коментатора "Индипендената" на сапунску оперу, чему је допринела и чињеница да су многи учесници скупа провели више бесаних ноћи.

Лондонски "Гардијан" пише да је одсуство амбиција и скоро потпуно избегавање светских лидера да преузму конкретне обавезе, и у финансијском смислу, било разочаравајуће за Велику Британију која је предложила да се донесе један обавезујући и далекосежан споразум за заустављање прекомерне емисије штетних гасова до 2020. године, а затим и драматично смањење до половине овог века.

Климатски преговори ће се сада наставити око индивидуалних споразума као што су дефорестација, зелене технологије и финансијски уговори, али без јаког политичког вођства биће неопходне године да се такви аранжмани закључе, а потом и спроведу, оцењује "Гардијан".

Пословни дневник "Фајненшел тајмс" (ФТ) оцењује, међутим, да је сада од посебне важности реакција мањих организација, у јавном и приватном сектору, али и појединаца широм света на климатски самит у Копенхагену.

ФТ сматра да је велики број људи и организација био решен да спроведе акцију против климатских промена и пре ове конференције, а хаотичност преговарачког процеса, у току скупа који је трајао од 7. до 19. децембра, могао би да их инспирише на још већу ангажованост.

Локалне власти и јавна тела могли би пуно да помогну у борби против климатских промена, сматра ФТ и као добар пример наводи акције гувернера Калифорније Арнолда Шварценегера, усмерене на већа улагања у алтернативне енергетске изворе.

Од исхода таквих акција зависи и понашање компанија које сада чекају да виде крајњи исход протеклих климатских преговора и реакцију јавности пре него што одлуче када ће и колико улагати у нове технологије, истиче ФТ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер