петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Индија: Срушена два луксузна стамбена комплекса на обали језера Вембанад, због нарушавања еколошких прописа
Хроника

Индија: Срушена два луксузна стамбена комплекса на обали језера Вембанад, због нарушавања еколошких прописа

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. јануар 2020.

 Власти југозападне индијске државе Керале срушиле су у суботу два луксузна стамбена комплекса на обали језера Вембанад, због нарушавања еколошких прописа.

Врховни суд наложио је у мају прошле године рушење, након што је специјални комитет утврдио да је изградња тих зграда нарушила прописе о заштити обалског подручја, преноси ББЦ.

Данас би требало да буду срушена још два солитера, те ће тако са земљом овог викенда бити сравњена 343 стана, који су домови око 2.000 људи.

Како медији преносе, ради се о једној од највећих акција рушења стамбених зграда до сада у Индији.

У суботу је прво "пао" комплекс "Х2О Свете вере", у којем се налази 90 станова. Било је потребно само неколико секунди да се у контролисаној експлозији сруши зграда од 19 спратова и 60 метара висине, наочиглед немих станара.

Уследило је рушење кула близнакиња Алфа Серена, високих 55 метара.

Власти су остале неумољиве, упркос прошлогодишњим протестима угрожених становника тог насеља.

Један од станара Шемсудин Каранагапали рекао је да његова жена и деца нису могли да гледају рушење, јер је за њих било "сувише болно да посматрају како им се снови распршују пред очима". "Ћутке смо отпатили", рекао је он за агенцију Франс прес.

Али, како је до рушења уопште дошло?

Власти Керале за управљање обалским зонама (КЦЗМА), основане како би се спречило уништавање обалских и поморских области, саопштиле су да су локалне власти издале дозволу за градњу поменутих зграда, али без одобрења КЦЗМА. Према њима, локација на којој су изграђени станови, у општини Мараду, је посебно осетљива област у којој градња нових објеката није дозвољена.

Пошто су луксузни стамбени комплекси изграђени, у њима су, између осталих, свој дом нашли банкари, директори и богати пензионери.

Извршни директор једне банке рекао је прошле године за ББЦ да је 2006. купио стан од 198 квадратних метара у Алфа Серени за данашњих 70.000 долара. У међувремену је цена тих станова вртоглаво скочила, те је прошле године један од његових суседа продао свој стан за 176.000 долара.

Но, у мају, такође прошле године, Врховни суд је пресудио у корист КЦЗМА, наложивши рушење зграда и оцењујући да су градитељи нарушили грађевинске прописе. Суд је закључио да се ради о нелегалној градњи, која представља "огроман губитак" за животну средину. Подсетио је, такође, и на разорне поплаве 2018. у Керали, наводећи да су оне биле последица "тоталног нарушавања животне средине и нелегалног запоседања обалских области".

После пресуде Врховног суда, неки станари су првобитно одбили да напусте своје домове. Међутим, власти су им искључиле воду и струју, не остављајући им други избор него да напусте своје станове.

Према писању локалних медија, власти Керале, која има 600 километара обале дуж Арабијског мора, мораће оштећеним станарима да плате "привремену компензацију" од око 35.000 долара.

"Савски насип": Овако ћемо и ми морати

Овај догађај на свом Фејсбук налогу коментарисала је и српска неформална група грађана "Савски насип", која се бори против "отимања насипа" и за безбедност и поштовање грађанских права.

Ова група нарочито упозорава на нелегалну градњу на обалама реке Саве дуж новобеоградских блокова 70, 45 и даље ка Остружничком мосту, где је никао велики број нелегалних викендица, које, како из те групе наводе, угрожавају водоснабдевање знатног броја грађана у том делу града.

Поводом најновијих дешавања у Индији, "Савски насип" је на Фејсбуку написао: "Овако ћемо и ми морати".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер