четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Index.hr: Геолози верују да подручје Горње Рајне у југозападној Немачкој има довољно литијума за чак 400 милиона електричних возила
Хроника

Index.hr: Геолози верују да подручје Горње Рајне у југозападној Немачкој има довољно литијума за чак 400 милиона електричних возила

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. мај 2021.

Ако се прве процене покажу тачнима, немачка ауто-индустрија ће тренд електрификације дочекати пуно мирнија уз даљи раст конкурентности.

Последње информације указују да је хиљадама метара испод реке Рајне скривена огромна залиха "белог злата", односно литијума, једне од најважнијих руда данашњице. Геолози верују да подручје Горње Рајне у југозападној Немачкој има довољно литијума за чак 400 милиона електричних возила.

Немачко-аустралијски стартап "Vulcan Energy Resources" верује да ће залихе литијума омогућити независност немачке ауто-индустрије од увозног литијума, а планира да отвори пет нових постројења за екстракцију литијума.

"Залихе литијума о којима говоримо су огромне, те су у потпуности довољне за производњу висококвалитетног литијума на индустријском нивоу", рекао је Хорст Кројтер, кооснивач стартапа.

Кројтер је нагласио да планирају да уложе око 1.7 милијарди евра у геотермалне капацитете за екстракцију литијума. Њихов је план да до 2024. године на две локације извлаче 15.000 тона литијум-хидроксида годишње. У другој фази с три нова постројења годишњи капацитет би порастао на чак 40.000 тона. Примера ради, Немачка је прошле године увезла око 5.300 тона литијума, преноси Индеx.

"Vulcan Energy Resources" (Вулцан) недавно је објавио да је пројектовао, изградио и пустио у рад пилот-погон директне екстракције литијума (ДЛЕ) како би демонстрирао вађење литијума из геотермалне саламуре. Постројење се налази у долини Горње Рајне у Немачкој.

Европска унија процењује да ће потражња за литијумом у региону до 2030. године порасти 18 пута, а до 2050. чак 50 пута. Већина литијума данас долази из Аустралије и Јужне Америке, а највећи европски произвођач литијума је Португал.

(Index.hr)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер