четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Индекси берзи на Вол стриту пали након напада на нафтна постројења у Саудијској Арабији
Хроника

Индекси берзи на Вол стриту пали након напада на нафтна постројења у Саудијској Арабији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. септембар 2019.

 Индекси берзе на Вол стриту пали су због геополитичких ризика и могућих економских последица након напада на саудијска нафтна постројења, али је енергетски сектор знатно порастао због снажног скока цена нафте.

Дау Џонс ослабио је 0,52 одсто, на 27.076 бодова, док је С&П 500 склизнуо 0,31 одсто, на 2.997 бодова, а Насдак индекс 0,28 одсто, на 8.153 бода.

Од 11 најважнијих сектора С&П 500 индекса у њих осам цене деоница су јуче пале, јер се улагачи плаше јачања геополитичких тензија на Блиском истоку после напада дроновима на највеће нафтно постројење у Саудијској Арабији, преноси Хина.

Напади дроновима на два постројења нафтне компаније Арамко у покрајинама Абкаику и Кураису у суботу изазвали су пожаре и прекинули производњу, а одговорност за тај напад преузели су јеменски побуњеници Хути, које подупире Иран.

Због тога су порасле тензије измеду Ирана и Саудијске Арабије и њеног савезника САД-а, што је повећало несигурности у том нафтом богатом региону.

- Амерички улагачи задржавају дах док прате шта би САД и савезници могли да ураде - каже Џејк Долархајд, директор у Лонгбоу Асет Менаџменту.

Уз то, ојачала су страховања од оштрог пада понуде на тржиштима нафте, као и могућих последица по економије због раста цена "црног злата".

Процењује се да је Саудијска Арабија смањила производњу за 5,7 милиона барела на дан, што је готово половина њене целокупне производње, односно пет одсто укупне светске производње.

Због тога су цене нафте на светским тржиштима скочиле више од 10 одсто, на највиши ново у четири месеца, а у једном су тренутку биле у плусу и више од 20 одсто.

Захваљујући томе, цене деоница у енергетском сектору скочиле су јуце 3,3 одсто, а због раста геополитичких напетости поскупеле су и деонице производача оружја.

С друге стране, оштро су пале цене деоница у авионском и поморском сектору, јер би раст цена нафте могао повећати трошкове за гориво тих компанија.

Како се наводи, знатно је, 1,4 одсто, пао и С&П 500 индекс трговачког сектора, јер би и те компаније могле бити погођене због раста трошкова горива.

- Напад на саудијска нафтна постројења утицао је на то како улагачи гледају на сигурност и стабилност, те на повећање процена о ризицима - каже Питер Кини, оснивач компаније Кинис Коментари.

С друге стране, подршку тржишту пружа попуштање трговинских напетости измеду САД-а и Кине уочи наставка трговинских преговора почетком октобра. Уз то, улагачи се надају новим подстицајним мерама.

Америчка централна банка одлучиваће овоге недеље о каматним стопама, а већина аналитичара очекује да ће Фед додатно смањити камате за 0,25 бодова, након што је то већ учинио у јулу.

И на европским берзама цене деоница јуче су пале.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер