уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иљир Битићи за Инсајдер: Вучић je кључ за решавање случаја и расветљавање свих околности убиства браће, разочаравајуће што није испунио своја обећања
Хроника

Иљир Битићи за Инсајдер: Вучић je кључ за решавање случаја и расветљавање свих околности убиства браће, разочаравајуће што није испунио своја обећања

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. март 2018.

Иљир Битићи, чија су тројица браће, иначе амерички држављани, убијени 1999. године у Петровом Селу на Косову, каже за Инсајдер да је разочаран чињеницом да у овом случају и даље нема никаквих нових информација. Он је истакао да је разочаран председником Александром Вучићем који је свим америчким институцијама обећао решавање случаја, додајући да то штети његовој репутацији политичара који каже да води „земљу у будућност“.

„Осећам се разочарано. Пре свега због председника Вучића који је обећао мојој влади, конгресменима, амбасадорима, адвокатима....свима је обећао да ће случај бити решен. Али је затајио у испуњењу свог обећања. Веома је тужно видети да је лидер једне земље дао толико обећања, а да их није испунио. То је веома разочаравајуће и штети његовој репутацији. Како ће водити земљу у будућност ако не санкционише криминалне активности. Управо је председник Вучић кључ за решавање овог случаја и расветљавање свих околности убиства,“ каже Иљир Битићи за Инсајдер.

Он је додао и да је разочаравајуће то што је у врху владајуће Српске напредне странке, али и близак Вучићу, генерал Горан Радосављевић Гури, ког Иљир Битићи назива ратним злочинцем.

„У Српској напредној странци, налази се Горан Радосављевић Гури који је веома близак Вучићу, и веома је разочаравајуће видети да особа која је ратни злочинац и одговорна за злочине по читавом Косову, буде блиска са председником“, истакао је Битићи за Инсајдер.

Он је рекао и да ће случај водити управо тужитељка за ратне злочине Србије Снежана Станојковић која се, како је навео, „тек упознаје са случајем“.

„Она води случај сама због чега жели да се упозна са документима, сведоцима и да ли је неко од њих променио свој став итд. Од прошлог пута нема никаквих нових информација, али је рекла да ће нас обавештавати“, каже Иљир за Инсајдер, додајући да је решавање случаја приоритет америчке владе.

Иљир Битићи се јуче и данас састао са америчким амбасадором Кајлом Скотом, тужитељком за ратне злочине Снежаном Станојковић и министарком правде Нелом Кубуровић.

Гури јесте био под опсервацијом Тужилаштва

Чињеница је да се у јавности годинама  износе сумње у одговорност Горана Радосављевића Гурија у  случају Битићи. Гури је био командант српске Жандармерије од 2001. до 2004. године, а 2010. године се учланио у Српску напредну странку. Њега је у вези са убиством браће Битићи испитивало тужилаштво у Србији и сведочио је на суђењу.

Бивши главни тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић је чак говорио јавно да је Гури под опсервацијом, а 2016. године рекао је и да случај Битићи није окончан али не због тога што тужилаштво није радило свој посао већ зато што „други нису испунили договор“.

„Да је било доказа против Горана Радосављевића Гурија не би се он шетао по улици“, рекао је Вукчевић у јануару 2016.

Наследница Владимира Вукчевића на месту тужиоца за ратне злочине, Снежана Станкојковић , рекла је да Тужилаштво наставља да ради на расветљавању овај случаја, али је подсетила да је суд донео ослобадјајућу пресуду против двојице окривљених.

Веће за ратне злочине Вишег суда у Београду је 2012. године изрекло ослобађајуће пресуде Сретену Поповићу и Милошу Стојановићу, оптуженима за помагање у убиству браће Битићи, јер није доказано да су извршили кривична дела за које се терете.

Кључне информације у случају браће Битићи

Браћа Илиј, Агрон и Мехмет Битићи убијени су у јулу 1999. године у Петровом Селу, близу Кладова, у источној Србији. Они су били амерички држављани албанског порекла, који су се током косовског рата борили у редовима Ослободилачке војске Косова.

Након завршетка тог рата, они су 26. јуна 1999. године покушали да помогну двема ромским породицама из Призрена да са Косова предју у Србију.

Ухапсиле су их српске власти на административној граници са Србијом због "илегалног уласка у земљу".

Сутрадан су прекршајно осуђени на суду у Прокупљу на 15 дана затвора. Одобрено им је да из притвора изађу три дана раније, али су, уместо да буду пуштени на слободу, одведени у базу Специјалних антитерористичких јединица МУП-а Србије у Петровом Селу где су убијени мецима у потиљак, а потом покопани у масовну гробницу у којој су већ налазила тела косовских Албанаца.

Њихова тела су откривена јула 2001. у масовној гробници у Петровом Селу. Тела су пронађена са везаним рукама и са ранама од испаљених метака на потиљцима.

У гробницама у Петровом Селу пронађена су тела још 67 мушкараца и седам жена са Косова.

Амбасада САД: Влада Србије без значајног напретка у случају Битићи

Случај убиства браће Битићи, америчких држављана, и даље оптерећује односе Србије са САД.

Амбасада Сједињених Америчких Држава у Србији у фебруару ове године је последњи пут оценила да Влада Србије није постигла значајан напредак у решавању убиства тројице држављана САД - браће Битићи и позвала надлежне да наставе да истражују тај случај.

(Инсајдер)

Видети још: Илир Битићи: Сутра имам састанак са Нелом Кубуровић - разговараћемо о напретку истраге о убиству моје браће

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер