уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иљбер Хиса: Север Косова тема разговора Београда и Приштине
Хроника

Иљбер Хиса: Север Косова тема разговора Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. јануар 2011.

Координатор Владе у Приштини за спровођење њене стратегије за север Косова Иљбер Хиса изјавио је да постоје индиције од једног дела међународне заједнице, да север Косова буде тема разговора између Београда и Приштине.

Хиса је Би-Би-Си-у (ББЦ), програму на албанском језику, рекао да пре ни након изјашњавања Међународног суда правде у вези легитимности проглашења независности Косова, није било помака у примени стратегије за север Косова.

Решавању проблема на северу Косова нису пратиле активности на терену, казао је он и додао да ни косовска влада није увек једногласна када је реч о примени стратегије за север Косова, због састава коалиције коју чине Демократска партија Косова (ДПК) и Демократски савез Косова (ДСК).

Због незадовољства статусом, ДСК је прошле године раскинуо владајућу коалицију са ДПК, па су одржани ванредни парламантарни избори.

Стратегију за север Косова су израдиле косовска влада и Међународна цивилна канцеларија (ИЦО) пре годину дана и од тада она представља „само мртво слово на папиру“.

Влада у Приштини је именовала координатора за спровођње плана и отворила канцеларију, али није успела да формира радне групе које би се бавиле његовим спровођењем.

Није издвојила ни средства која би омогућила спровођење овог плана, нити је зауставила нити затворила Канцеларију УНМИК-а на северу.

Међународна заједница, са друге стране, успела је да отвори „кућу ЕУ“ на северу и да повећа присуство Еулекса, али се није борила против паралелних српских структура, није обновила рад судова и није проширила владавину закона у том делу покрајине.

Једино што је постигнуто је отварање локалне канцеларије која заинтересованим грађанима издаје документа једнострано проглашене Републике Косово, док је ИЦО формирала тим који ради на формирању нове општине у северном делу Митровице.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер