четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Илир Гаши: Пропао "хрчак сценарио" за Савамалу
Хроника

Илир Гаши: Пропао "хрчак сценарио" за Савамалу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. мај 2016.

Власт на све начине и различитим техникама покушава да скрене или потпуно одвуче пажњу са случаја Савамала, рекао је Илир Гаши, активиста Иницијативе Не давимо Београд и директор Фондације Славко Ћурувија. Додаје, међутим, да је властима пропао "хрчак сценарио", а да су преостала још два.

"Три су сценарија. Један је онај који су покушали, а то је хрчак сценарио. Седнете у ћошак и чекате да прође. Други сценарио јесте да се изнесу неке информације, не потпуне, и да се неко пусти низ воду. Трећи сценарио, онај којем се највише надам и који најмање очекујем, је да сазнамо све детаље о догађањима те ноћи, а посебно о поступању државних органа, а ту мислим на полицију", рекао је Гаши у Новом дану на Н1.

Он је подсетио на извештај заштитника грађана, Саше Јанковића, у којем се наводи да је нереаговање полиције било унапред планирано и истиче да је то много опасније од самог рушења објеката.

Премијер Алекснадар Вучић гостујући на Телевизији Пинк споменуо је Гашија и финансирање фонадације чији је директор, наводећи да је срећан када види девизни прилив из иностранства у Србију. Гост Новог дана каже да је у питању очигледан покушај да се иницијатива Не давимо Београд и идеја обарања пројекта доведу у питање, а људи који се тиме баве дискредитују.

"Од почетка, када је јавост први пут обавештена о дешавањима у Савамали, видите са различитих позиција покушаје да се минимализује тај проблем. То је један организован напор да се гурне у запећак, ако се признаје да се догодило онда да се покаже да то и није тако страшно", каже Гаши.

Он је позвао државу да одговори на питања шта се и како десило у Савамали и како је могуће да је неко преузео ефективну контролу над једним делом града.

"Једна од дефиниције државе је монопол силе и контроле над неком територијом, а те ноћи је то нестало", истиче Гаши и додаје да се нада да ће одговорни сности политичку, материјалну, моралну и пре свега законску одговорност.

Он сматра да рушење објеката у Савамали под окриљем ноћи представљао оно што пројекат Београд на води јесте од почетка, "од нелегалног постављања знакова Wатерфронт до кафанчине која је регистрована као промо штанд Саванова" - темељно рушење крхких институција које смо успели да изградимо.

Гаши напомиње да се пројекат Београд на води противи интресима грађана и деценијском раду архитеката који су се слагали да тај простор треба да остане отворен за грађане јер је најлепши део Београда. Како каже, уместо тога имамо један несталан концепт који се више пута мењао, са непознатим бројем кула и њиховом тачном висином.

Коментаришући аферу хеликоптер, која се десила пре више од годину дана, а грађани нису добили јасне и прецизне одговоре зашто је седморо људи изгубило живот, Гаши истиче да не смемо да престанемо да се питамо шта је са тим случајем.

"Ја за ових 36 година нисам стекао да утисак да државне институције штите интересе грађана. Ово је, надам се, једна од последњих фаза тог метастазирајућег процеса у којем се држава одваја од оних, а то смо ми, због којих постоји. Поставља се питање за чији интерес онда држава постји", каже Гаши и напомиње да је свкаом грађанину и грађанки од тренутка када се пробуди јасно да закон није исти за све.

"Али то није записано у камену, није зацементирано", додаје он.

Као добру ствар произишлу из ових афера, ако се о нечему добром може говорити, гост Новог дана види буђење јавности после низа година и схватање да смо ми ти који утичемо на ствари.

"Ми морамо да наставимо да шетамо и протестујемо, то је процес у којем стално морате да надгледате оне који имају моћ и који нам говоре да раде у нашу корист", истиче Гаши.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер