четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Илегални мигрантски кампови ничу дуж српско-мађарске границе
Хроника

Илегални мигрантски кампови ничу дуж српско-мађарске границе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. мај 2016.

Знатно мање избеглица је у Србији, али информације које стижу са северне границе указују на то да се на ничијој земљи према Мађарској стварају мала насеља.

Ипак, у Комесаријату за избеглице тврде да не очекују долазак већег броја миграната и да капацитета има довољно.

Смештајни капацитети намењени за мигранте ни у једном тренутку нису били попуњени. У Србији постоји 6.000 места за избеглице, а тренутна попуњеност је око 10 одсто, дакле 600 места.

"Повећан прилив миграната не очекујемо у овом моменту. Као што се зна, Западнобалканска рута је затворена почетком марта, да ли ће мигранти улазити у већем броју зависи пре свега од земаља финалне дестинације, што Србија свакако није , тако да ћемо се ми понашати у складу са земљама на рути . Значи, не очекујемо никакав број повећаних прелазака због дешавања у Идоменију", рекао је за Б92 Иван Мишковић из Комесаријата за избеглице.

Поред осам хиљада избеглица који се расељавају из Идоменија, у Грчкој је тренутно и око 54 хиљаде миграната који траже начин да прођу даље ка Мађарској и Хрватској, односно Немачкој. На том путу, прво морају да прођу кроз Србију.

"Иако имамо уласке који нису престали из правца Македоније и Бугарске, ми све теже имамо изласке људи у правцу Мађарске, где људи желе да изађу, а то све теже могу, тако да ми већ у граничном појасу на Келебији и Хоргошу, имамо мала илегална насеља између прелаза, која прете да постану мали Идомени, наравно у много мањим сразмерама, али да буду места где ће се људи окупљати на новој граници ка Европи", наводи Радош Ђуровић Радош Ђуровић из Центра за заштиту и пружање помоћи тражиоцима азила.

У Србији тренутно има око хиљаду избеглица, а врло мали број њих је изразио намеру да добије азил у нашој земљи. Њихов циљ и даље је исти, а то су земље Западне Европе.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер