петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Il Giornale: Европа се претворила у америчку колонију коју преплављују исламски мигранти
Хроника

Il Giornale: Европа се претворила у америчку колонију коју преплављују исламски мигранти

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јул 2015.

Вашингтон је земље Европе навео да уведу санкције против Русије, мобилисао је снаге НАТО пакта и створио атмосферу хладног рата са Русијом. Али, не зато што се стварно боји руске агресије, већ напросто стога што на тај начин уклања конкуренте – оценио је Il Giornale.

Италијански дневни лист је оценио да је Русија намеравала да формира економски и политички савез са Европом и да јој испоручује нафту и гас у замену за технологије, али да управо то није било по вољи не само Вашингтона.

„Такву сарадњу САД и Велика Британија нису могле да дозволе јер управо те две земље теже да контролишу исламске државе и њихову нафту, укључујући и нафту бивше совјетске Централне Азије. Раздвајањем Европе и Русије – САД су прикочиле њихов развој”.

Зато Американци, Енглези и њихови арапски савезници сада себе доживљавају као господаре света.

Il Giornale закључује: „Континентална Европа је изгубила независност, своје владе и армије и претворила се у колонију коју су преплавили исламски мигранти”.

Стањем ствари на светској „великој шаховској табли” и у Европи позабавио се и утицајни амерички лист The National Interest. Притом је указао: „Блок НАТО треба да постоји независно од постојања спољних изазова јер ће бити пре свега у функцији борбе са унутрашњим претњама, суровом историјом Европе и противречности међу западним земљама”.

The National Interest подвлачи: „Мада је првобитно конфронтација са СССР била један од главних разлога стварања НАТО, алијанса заправо помаже обуздавању непријатељстава међу европским државама. Заједнички систем безбедности омогућио је да земље као што су Француска, Шпанија, Немачка, Италија и Британија – које су вековима ратовале између себе – више нису међусобно у конфликту. Уколико би се НАТО распао, његови бивши чланови би се суочили са новим изазовима и можда би почели да формирају нове коалиције. Међутим, кроз једну или две генерације у Европи би се појавило више алијанси које су међусобно у непријатељству, алијансе какве сада постоје у Пацифичком региону и на Блиском Истоку, какве су кроз историју постојале и у самој Европи.

The National Interest процењује да постојање НАТО тренутно доводе у питање пре свега претње које долазе изнутра, а и конфронтација са Русијом. Амерички лист сматра проблематичним увлачење у алијансу земаља Источне Европе и бивших совјетских република. Нарочито Украјине и Грузије.

(Факти)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер