петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Игуман Сава Јањић: СПЦ има јасан став против независности Косова, јер се на њему гради друштво углавном по мери Албанаца
Хроника

Игуман Сава Јањић: СПЦ има јасан став против независности Косова, јер се на њему гради друштво углавном по мери Албанаца

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. мај 2020.

 Сукоб на Косову и Метохији није верски сукоб, већ је у суштини сукоб две националне идеологије, о то је сада озбиљан политички проблем, изјавио је игуман манастира Високи Дечани Сава Јањић на вебинару „Позиција и улога верских заједница и цркава у процесу помирења и нормализације односа Београда и Приштине“.

Јањић је указао да цркве и верске заједнице нису одговорне за сукоб на КиМ. Он истиче да се сада говори да тај проблем треба решити територијално, а суштина проблема је у томе како ће људи на Косову живети.

Према речима Јањића, предуслов за решавање проблема на Косову је изградња владавине права, поштовање људских и верских права, што не функционише у последњих 20 година.

Он наглашава потребу да се изађе из наратива жртве И насилника, али и упозорава да се ставови Српске православне цркве (СПЦ) често поистовећују са ставовима појединих српских политичких представника. Јањић подсећа да се СПЦ често није слагала са ставовима политичких представника Срба, још од времена Милошевића.

Он каже да СПЦ није била део идеологије која је учествовала у генерисању сукоба на Косову, иако постоје покушају сталног наметања кривице СПЦ за сукоб.

СПЦ није била део идеологије која је учествовала у генерисању сукоба на Косову, иако постоје покушају сталног наметања кривице СПЦ за сукоб

Јањић наглашава да постоји и тенденција да се Цркви наметне кривица да је генератор сукоба и у региону, док смо са друге стране сведоци покушаја избегавање одговорности носилаца политичких функција, који су заиста одговорни за избијање сукоба.

Јањић је нагласио да је СПЦ јасно осудила ратне злочине над албанским народом на Косову, који не могу да имају ништа заједничко са хришћанским учењем. Он сматра да нормализација односа не подразумева статусно питање. За СПЦ се односи пре свега на услове живота српског народа на Косову и Метохији, као и статуса српских верских објеката у имовине. То се мора заштитити без обзира на ток политичких разговора, оценио је Јањић. Он понавља да СПЦ има јасан став против независности Косова, јер се на њему гради друштво углавном по мери албанског народа. Према његовим речима, српски народ на Косову се сада налази у позицији као што се албански народ налазио у време Милошевићевог режима.

Од почетка године било је 19 етнички мотивисаних напада на Србе на, посебно повратнике И оне који живе у изолованим енклавама.

Јањић је истакао како не зна ниједног припрадника српског народа са Косва који се слаже се са идејом да живи на независном Косову, као што се ниједан косовски Албанац не слаже са идејом да живи у Србији. Парох СПЦ из Аугсбурга Ненад Живковић истакао је на вебинару да верске заједнице не могу И не смеје да се схватају као неко ко преузима улогу државе И оних који доносе политичке одлуке, али могу да буду буду својеврсна савест и коректив држава и политичара.

Ауторке истраживања Александра Поповић и Јелена Јоргачевић Кисић указале су на потребу активног укључивања цркава и верских заједница у процес помирења и нормализације односа измедју Београда и Приштине. Вебинар „Позиција и улога верских заједница и цркава у процесу помирења и нормализације односа Београда и Приштине“ организовао је Национални конвент о Европској унији.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер