четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Игуман манастира Дечани: Албанско руководство општине Дечани покушава да нам одузме половину манастирског имања
Хроника

Игуман манастира Дечани: Албанско руководство општине Дечани покушава да нам одузме половину манастирског имања

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. децембар 2015.

У манастир Високи Дечани на Косову и Метохији верници данас нису могли да дођу, јер је неколико стотина демонстраната, које је предводио Шкодај Имерај из Удружења историчара Косова, протестовало на прилазу Дечанима, тражећи да се поништи одлука Уставног суда Косова о повраћају имовине манастиру.

Организатор протеста окупљенима је неколико пута поновио да је игуман Високих Дечана Сава Јањић ултранационалиста и да се протести неће завршити, али и да са игуманом Јањићем неће разговарати.

Протест су обезбеђивале јаке снаге Косовске полиције, док су истовремено јаке снаге Кфора обезбеђивале манастир Високи Дечани.

Игуман манастира Високи Дечани Сава Јањић, који је дан раније позвао вернике да не долазе у Дечане због најављеног протеста, изјавио је да Општина Дечани жели да манастирско земљиште приватизује и прода.

„Протести нису проблем, пошто је реч о неких педесетак људи. Иза протеста стоји сама Општина Дечани, која је главни покретач целе ове кампање и користи ову организацију такозваних историчара да би се домогла половине манастирске имовине коју намеравају да продају, приватизују или да преко ње остваре неку економску добит“, изјавио је игуман Сава.

Он је нагласио да су Дечани поштовали законе и ишли преко судова, жалили се Уставном суду Косова, који је обуставио враћање процеса на Основни суд, што је потпуно нелогично, због тога што је процес већ осам година био у Врховном суду Косова.

„Ако Врховни суд Косова не може да реши овај проблем, потпуно је нелогично веровати да може да га реши локални суд, нарочито у једној ситуацији где је локално судство пристрасно, као у овој злогласној општини. То би била једна пародија која би нанела највише штете, не само манастиру него Косову уопште, јер овај случај прате бројне међународне организације и њихов однос према имовинским правима највећег српског православног манастира на Косову и Метохији и споменика под заштитом Унеска у великој мери одређује и слику о Косову и о стању у судству“, рекао је игуман Сава.

Ово нису први протести против враћања имовине манастиру Високи Дечани, а последњи је, према речима оца Саве, био у јануару.

Неколико стотина Албанаца протестовало је у Дечанима, поводом одлуке Врховног суда да стопира одлуку о одузимању земљишта манастиру Високи Дечани.

На протесту није било инцидената, а демонстранти су изнели и критике на рачун игумана Високих Дечана, оца Саве Јањића, кога оптужују да "спроводи пропаганду", јавља РТС.

За српски манастир Дечани на том скупу је речено да је објекат "културног и историјског наслеђа косовских Албанаца".

На протесту који је трајао пола сата, учесници су узвикивали "УЧК", (Ослободилачка војска Косова), истицали транспаренте "Даље руке од имања", "Јој, Јој, устав", "Уставни суд крши устав", "Не новој демаркацији", "Међународни факторе, не вршите притисак".

Протест је обезбеђивала полиција, а око манастира су биле распоређене војне снаге Кфора.

Протест је организовао албански Савез историчара Косова, огранак у Дечанима.

Члан савеза Шкодран Имерај је рекао на скупу да је одлука уставног суда у супротности са косовским уставом.

Од косовске владе и скупштине тражи да усвоје посебан закон и да имовину два предузећа "Апико" и "Илирија" прогласи за власништво општине Дечани.

Имерај је затражио од уставног суда да повуче одлуку, а да председница суда Арта Рама Хајризи поднесе оставку, јер "легализује одлуке из времена насилних мера донетих деведесетих година, које су за Албанце са Косова дискриминаторске и антинационалне".

"Влада и скупштина треба да усвоје посебан закон којим би прогласиле неважећим све одлуке и законе из периода од марта 1989, када је укинута аутономија Косова, до јуна 1999", рекао је Имерај.

Он је оптужио Саву Јањића да су његови наступи и ставови "врло упозоравајући и да представљају најаву његовог плана за дестабилизацију општег стања у Дечанима".

Имерај још тврди да манастир није био мета напада Албанаца, јер је, како је истакао, реч о објекту "културног и историјског наслеђа косовских Албанаца".

"Злонамерна пропаганда Саве Јањића није евидентна само у овом случају... Он све време позива српске националисте против албанског народа у Дечанима и на Косову. Он и његови пријатељи треба да знају да су манастир Дечани изградили сами Албанци", рекао је Имерај.

(Спутник-Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер