среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Игор Шолтес: Формирање ЗСО није услов за визну либерализацију Косова
Хроника

Игор Шолтес: Формирање ЗСО није услов за визну либерализацију Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. новембар 2017.

Нови известилац Европског парламента за Косово Игор Шолтес изјавио је да су споразум о разграничењу с Црном Гором и ефикасна борба против корупције услови за добијање визне либерализације за грађане Косова, а да формирање Заједнице српских општина не спада у тај услов.

"Демаркација границе (Косова) с Црном Гором је један од два неиспуњена критеријума за визну либерализацију. Други, такође веома важан, је ефикасна борба против корупције, нарочито на високом нивоу. С друге стране, формирање Заједнице српских општина није услов за добијање визне либерализације. То је један од бројних неимплементираних споразума у оквиру дијалога Београда и Приштине", рекао је Шолтес у интервјуу за портал Европски Западни Балкан (Еуропеан Wестерн Балканс, ЕWБ).

Шолтес, који је словеначки адвокат и политичар и унук југословенског политичара Едварда Кардеља, додао је да процесе демаркације с Црном Гором и формирање Заједнице српских општина не треба повезивати или њима манипулисати на било који начин.

Као најважније препреке на европском путу Косова навео је имплементацију реформи, потпуну нормализацију односа са Србијом и чланство Косова у међународним организацијама.

"Као у већини западнобалканских земаља, имплементација реформи је од суштинског значаја за консолидацију косовских институција и напредак те земље на путу ка ЕУ. Такође, потпуна нормализација односа са Србијом је главни приоритет, као и потпуно укључивање Косова у међународне организације", казао је известилац ЕП за Косово.

Шолтес, који је недавно изјавио да ће му "највећи изазов" бити чињеница да пет чланица ЕУ није признало независност Косова, на питање о могућности напретка Косова у евроинтеграцијама без тих признања, рекао је да европска дипломатија некад уме да буде веома креативна.

"Оно што могу да кажем је да европска дипломатија уме понекад да буде веома креативна, као што је и до сада. Узмите као пример закључивање Споразума о стабилизацији и придруживању између ЕУ и Косова. Проћи ће још година до чланства Косова у Унији и ствари могу брзо да се промене", рекао је Шолтес.

Он је казао да напредак у имплементацији споразума Београда и Приштине у блиској будућности "зависи од искрене воље две земље да иду напред", а додао је да су "Србија и Косово итекако свесни да је њихов прогрес на европском путу повезан с напретком у дијалогу".

Упитан о најави председника Европске комисије Жана Клода Јункера да ће бити усвојена стратегија истовременог приступања Србије и Црне Горе Унији 2025. године, Шолтес је рекао да пут сваке земље кандидата за чланство мора да буде вреднован "према њеним заслугама" и да "није поштено држати једну земљу у чекаоници због тога што друга земља региона још није спремна за чланство".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер