петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Игор Радојичић: "Дејтонски споразум донео мир и омогућио развој"
Хроника

Игор Радојичић: "Дејтонски споразум донео мир и омогућио развој"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. децембар 2010.

Највиши функционери Републике Српске сматрају да је мировни споразум парафиран у америчкој војној бази у Дејтону, а потписан 14. децембра 1995. године у Паризу и даље веома значајан, не само због чињенице да је њиме окончан рат у Босни и Херцеговини. У светлу тога посматра се и улога америчког дипломате Ричарда Холбрука.

Званичници Републике Српске и даље подржавају Дејтонски мировни споразум потписан пре петнаест година у Паризу пре свега због тога што је донео мир на ове просторе, истиче председник Народне скупштине, Игор Радојичић:

„Дан потписивања Дејтонског споразума је званични празник у Републици Српској и РС га обележава као дан који је донео завршетак рата, али исто тако и поставио квалитетне односе на овим просторима. Иако неки у БиХ на Дејтонски споразум гледају као нешто врло пролазно и нешто што би већ данас-сутра требало бити промењено, чињенично стање на терену је да политичке структуре у Босни и Херцеговини и институције нису близу било каквог другог договора, који би заменио Дејтонски споразум и да је вероватнија реалност на дуже стазе да БиХ са тим и таквим уставним оквиром, а и ширим, јер Дејтонски споразум је више од самог устава - траје и у неком наредном периоду. Дакле, мислим да је реч о нечему што је позитивно, што је у основи прво донело мир, али и дало могућност за институционални, демократски, па и економски прогрес на овим просторима, уз све несавршености, које у њему постоје и незадовљство многих појединим аспектима уговора“.

Ускладу с тим треба посматрати и улогу главног америчког преговарача у мировним преговорима од пре петнаест година Ричарда Холбрука, поручио је Игор Радојичић.

„Ако бисмо оцењивали Дејтонски споразум као конкретан резултат деловања америчке администрације и самог Ричарда Холбрука, моја оцена је да се ради о позитивном документу, који је не само донео мир, већ и омогућио развој после рата“.

Поводом смрти Ричарда Холбрука, председник Републике Српске, Милорад Додик, упутио је телеграм саучешћа америчком амбасадору у Босни и Херцеговини Патрику Муну, у коме између осталог, наглашава да смрт једног од твораца Дејтонског мировног споразума представља велики губитак за америчку и светску дипломатију.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер