четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Игор Мировић: Дошао је крај поделама - сарадња са Србијом је природна и у интересу Војводине
Хроника

Игор Мировић: Дошао је крај поделама - сарадња са Србијом је природна и у интересу Војводине

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. јул 2016.

 БЕОГРАД - Неопходно је да се формира републичка влада која ће деловати искључиво у интересу државе, а не у интересу било кога ван Србије коме евентуално не одговара начин на који је српска власт до сада функционисала, изјавио је данас председник покрајинске владе Игор Мировић.

Он истиче да је управо за такву владу која ради у интересу Србије Александар Вучић заједно са СНС и добио поверење грајана на изобрима.

О могућности да Вучић некоме другоме повери улогу мандатара Мировић за "Вечерње новости" каже да би то било мимо воље бирача и да на такву врсту компромиса СНС није спреман.

Коментаришући однос републичке и војвођанске власти он истиче да је дошао крај поделама на "ми у Војводини и они у Републици".

"После 16 година у здању Бановине је представник власти тако нешто изричито рекао и верујте многи су били затечени, јер наши претходници су успели да ископају дубок јаз нетрпељивости и неповерења између Новог Сада и Београда. Подршка и сарадња са Републиком је природна ствар и у интересу је и саме Покрајине. Само то може да буде излаз из нимало завидне економске ситуације у којој се Војводина тренутно налази", навео је Мировић.

На питање да ли очекује помоћ Републике у проналажењу великих инвеститора спремних да уложе у Војводину, он каже да ће тражити и у томе подршку Владе Србије и да су већ имали контакте са неколико инвеститора.

"Интересовање је велико, а за то можемо да захвалимо укупној консолидацији економије коју влада спроводи на националном нивоу. Добра политичка клима у целој Србији, раст БДП-а, стабиност, ред и мир главни су мотиви за долазак страних инвеститора", додао је Мировић.

Када је реч о усвајању Закона о финансирању Војводине, он је рекао да је рок за усвајање тог законског акта предвиђен Уставом истекао још 2008.

"Закон је потребан управо зато јер ће дефинисати комплексна питања која ће на најповољнији начин избацивати из орбите оне који се залажу за нешто што Војводина по свом бићу није и не треба никада ни да буде, а то је изловано острво које функциониште у засебном систему са проблемима који се не решавају него нагомилавају", нагласио је покрајински премијер.

На питање да ли то значи и крај различитом тумачењу оних седам процената буџета које би по Уставу Република требало да прослеђује Покрајини, он је рекао да се од 2006. када је усвојен Устав у који је уграђена одредба о седам одсто трошило неразумно, "па данас имамо у Војводини неколико болница које дугују новац, апотекарске установе пред гашењем, незавршене или пропале националне пројекте као што је Фонд за развој нових технологија, Развојна банка...".

Мировић наглашава да је пољопривреда у фокусу покрајинске владе и да је највише средстава у покрајинском буџету предивђено управо за пољопривреду додајући да ће један од проритета бити заустављање тренда изумирања села.

Он је раније најавио да ће исправити гршку својих претходника који су одбили прошле година да усвоје одлуку о увођењу традиционалне српске заставе и грба и тим поводом каже да је то био "пуки хир претходне власти на челу са ДС и потреба да омаловаже грб и заставу који симоболишу вековну тежњу већинског српског народа за присаједињењем матици".

Према његовим речима, традиционални симболи ће како Статут и предвиђа бити истицани упоредо са већ постојећим грбом и заставом које је претходна власт усвојила у прошлој деценији.

На питање када ће бити донета одлука о судбини Војвођанске академије наука, уметности и културе (ВАНУК), Мировић је рекао да ће о томе бити изречен суд у наредних неколико месеци.

"Чињеница је да је ВАНУК остао без директора који је поднео оставку да не постоји систем финансирања, спорна је и њена регистрација. Све то наводи на коначан закључак о њеној коначној судбини. Научни простор треба да буде обједињен а не подељен. У Новом Саду већ постоји Огранак САНУ, на академском нивоу нисну нам потребни сукоби него сарадња", навео је он.

Мировић, који је недавно иницирао изградњу зграде РТВ страдале у НАТО бомбардовању, истиче да РТВ треба да ради непристрасно, професионално и у складу са специфичностима које Покрајина има у делу мањинских програма.

"Политика не треба да се меша у избор органа управљања те медијске куће, као ни у њено унутрашње устројство. Наш допринос консолидацији те медијске установе биће изгадња нове зграде и набавка опреме. Ту се наш посао заврсава", додао је покрајински премијер.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер