петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Игор Данченко: Русија затечена "арапским пролећем"
Хроника

Игор Данченко: Русија затечена "арапским пролећем"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. јул 2011.

“До које мере је Русија економски и политички ангажована у земљама ‘арапског пролећа’, посебно Либији?” За одговор на то питање колега Бранко Микашиновић обратио се независном политичком аналитичару Игору Данченку.

Данченко: „Русија је, као и многе друге земље, укључујући САД, била изненађена развојем догађаја на Блиском истоку и на северу Африке - да су тако бројне револуције букнуле, у тако брзом редоследу.  У ствари, Русија је подржавала полу-ауторативне и ауторативне режиме у региону, не очекујући њихов тако нагли колапс. Москва је протеклих десет година, док је и сама јачала, обнављала економске и политичке односе са тим земљама и често отписивала њихове дугове Совјетском савезу у замену за уносне уговоре о извозу руског оружја, прехрамбених производа, или производа руске индустрије. Дакле, догађаји ’арапског пролећа’ нанели су политичку и економску штету Русији.“

Глас Америке: Каква је улога Русије у либијској кризи и текућим догађајима у тој земљи?

Данченко: „Либија је важна земља за Русију. Током протеклих година, фирма ’Гаспром’ и разне индустријске компаније потписале су уносне уговоре са том земљом. Москва је на самом почекту конфликта подржала либијски режим. Међутим, она је касније подржала резолуције УН о коришћењу силе и зони забране летова у либијском ваздушном простору. Русија сада планира да преузме улогу посредника у либијској кризи да би не само допринела смиривању тамошње ситуације, већ и заштитила своје интересе било да Гадафијев режим опстане или буде свргнут.“

Глас Америке: Да ли постоји криза у области „ресетовања односа“ Русије и САД, како то изгледа у последње време?

Данченко: „Постоји криза, а главни разлог за ново погоршање односа су предстојећи избори у Русији, где се не зна да ли ће се Медведев поново кандидовати, или ће Путин или неко други бити председнички кандидат. Та неизвесност свакако не доприноси успеху ресетовања односа Русије и САД и уноси конфузију у односе две земље, тим више што овде сада влада не баш ласкаво мишљење о Путину. Друго, након потписивања споразума о смањењу наоружања, заинтересованост за даље унапређење односа је спласнула и сада се испитују даље могућности за унапређење билатералне сарадње. Следећи потези би могли да буду придруживање Русије Светској трговинској организацији или америчко одбацивање контроверзног Џексон-Вениковог амандмана о трговинским рестрикцијама из 1972. године. Ако би се једна од ове две ствари догодила, дошло би не само до економског, већ и политичког прогреса и могућег елиминисања традиционалних цикличних успона и падова у односима две земље.“

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер