Хроника

ИФИМЕС из Љубљане: Вучић фактор мира и стабилности у нестабилном окружењу региона Западног Балкана, опозиција нема јасан политички програм

Штампа
среда, 19. јун 2019.

 ЉУБЉАНА - Председник Србије Александар Вучић је фактор мира и стабилности у нестабилном окружењу региона Западног Балкана, где је ситуација најнапетија од завршетка ратова на тим просторима, оцена је Међународног института за блискоисточне и балканске студије (ИФИМЕС) из Љубљане.

У најновијој анализи ИФИМЕС-а о актуелним дешавањима у региону, објављеној под насловом "Ко жели да дестабилизује Србију?", аналитичари ИФИМЕС-а указују да је Вучић свестан чињенице, да је грађанима Србије потребно обезбедити извесну будућност и да је потребно завршити дијалог Београда и Приштине како би, како наводе, Србија убрзано кренула напред, а да је при томе најважнији задатак економска обнова, развој државе и заустављање тренда исељавања из земље.

Аналитичари истичу да председник Вучић има демократски легитимитет и политички потенцијал, да реши најтежа државна питања као што је питање Косова. Позивајући се на, како кажу, релевантна истраживања у анализи се истиче да она показују да председник Србије и његова Српска напредна странка (СНС) уживају подршку међу бирачима, која је увек изнад 50 одсто подршке.

Иако је, истичу стручњаци, Србија забележила највећи раст страних директних инвестиција у региону и показала спремност да пред крај румунског председавања ЕУ отвори још пет преговарачких поглавља са ЕУ, још увек је на удару снага, које желе дестабилизовати ту земљу, која представља важан фактор стабилности на Балкану.

"Није никаква тајна, да су на просторима Балкана домаће политичке снаге често у функцији и/или инструментализоване за остварење страних интереса", стоји у анализи у којој се подсећа да дуже од пола године трају протести у Србији, који су у почетку били протести грађана, да би касније протесте злоупотребила односно „украла" опозиција и присвојила као своје.

Грађански бунт има дугу традицију у Србији, наводи се уз опаску да су у појединим сегментима грађански протести били оправдани, али да се у основи ради о протестима, који су дириговани од дела опозиције и појединих центара моћи из иностранства.

Указује се да опозиција нема јасан политички програм, те да је кључни захтев тих протеста одлазак председника Вучића.

"Аналитичари сматрају, да је опозиција у Србији недорасла актуелном политичком тренутку и грађани Србије морају потражити некомпромитоване опозиционе политичке лидере са јасним политичким програмом", указује се у анализи, а као занимљиво се истиче да Србија има највећи прилив страних директних инвестиција у региону у прошлој години када је забележила раст чак од 44 одсто односно на 4,1 милијарде долара.

Због тога је, сугеришу, важно одржати политичку и економску стабилност како се позитиван тренд не би зауставио.

Истиче се и да је важно обезбедити мир и стабилност у региону, јер свака дестабилизација Србије могла би угрозити цели регион и покренути спиралу насиља.

Стога је, оцењују, од међународног значаја да дође до финалног договора између Београда и Приштине, те да допринос релаксацији односа у региону може представљати укидање такси за увоз робе из Србије и Босне и Херцеговине.

За предстојећи састанак у Паризу, у организацији немачке канцеларке Ангеле Меркел и француског председника Емануела Макрона, 1. јула, ИФИМЕС-ови стручњаци кажу да ће бити "илустративан и показаће у ком смеру ће ићи Западни Балкан и какав је фактички однос ЕУ према том региону".

Истовремено се, међутим, указује да тај самит не треба да буде одржан уколико се, како кажу, оцени да нема промена на терену од последњег самита у Берлину. Аналитичари истичу да би почетак рада Специјалног суда на Косову решио многа питања и сасвим сигурно покренуо застали тзв. Бриселски дијалог Београда и Приштине.

Као чињеницу констатују да је ЕУ изгубила контролу над тим процесом, те истичу да је потребан нови приступ и нова идеја како водити дијалог до краја, јер садашњи приступ није успео.

Отвара се, кажу, питање, да ли су поједини међународни кругови толико корумпирани да блокирају почетак рада Специјалног суда, који би морао процесуирати челнике Косова, међу којима је сасвим сигурно, како наводе, "број 1 актуелни председник Косова Хашим Тачи".

Аналитичари сматрају, да је одлагање почетка рада Специјалног суда уствари одлагање будућности Косова и одлагање увођења безвизног режим са државама ЕУ. "Председник Косова Тачи уместо, да сам покрене своје процесуирање пред Специјалним судом и у транспарентном судског процесу докаже своју невиност или кривицу држи грађане Косова као своје таоце и тако криминализује цели један народ. Све то забрињава када се зна да су у те активности умешани и поједини међународни званичници и када се такво деловање повезује са криминалом и корупцијом", указује се у анализи.

У анализи ИФИМЕС-а се указује да је методолошки нетачно поређење председника Србије Александра Вучића и премијера Мађарске Виктора Орбáна.

Познато је, наводе, да је темељ политике премијера Орбáна антимигрантска и антимуслиманска политика и жестоко супротстављање Георгу Соросу. Вучићева политика по тим аспектима је потпуно другачија.

"Србија, иако није богата земља, према мигрантима се понашала најхуманије сходно својим могућностима. Такође, Вучићева политика није антимуслиманска, јер је муслиманска заједница у Србији током његове владавине доживела афирмацију и развија одличне односе са исламским светом. А када је у питању Георге Сорос има редовну комуникацију и сарадњу са њим и његовим сином Алеxандром Соросем, који је потпредседник Фондације Отворено друштво", истиче се у анализи.

Оцена аналитичара ИФИМЕС-а је и да учешће Вучића на инаугурацији новог председника Републике Северне Македоније Стеве Пендаровског представља позитиван сигнал отопљавања односа између две државе и знак да може доћи до значајног унапређења тих односа.

Рама је албански Милошевић

Албански премијер Еди Рама, судећи према његовом политичком деловању, све више подсећа на "албанског Милошевића", истиче се у анализи Међународног института за блискоисточне и балканске студије (ИФИМЕС) у Љубљани и упозорава да актуелна ситуација у Албанији највише забрињава, јер већ сада постоје назнаке могућег грађанског рата.

У најновијој анализи тог института о актуелној ситуацији у региону Западног Балкана, аналитичари истичу да у Албанији може доћи до оружаног конфликта.

Пут ка стабилизацији ситуације у Албанији виде у формирању транзиционе владе, која ће припремити терен за фер и поштене изборе, јер, како упозоравају, у супротном Рама ће Албанију увести у грађански рат.

"Бриселска администрација слови као поприлично корумпирана, аналитичари и истраживачи често наводе пример албанског премијера Едија Раме, који је на сумњив начин и који се повезује са корупцијом успео да оствари одређене недозвољене утицаје у Бриселу", наводи се, између осталог, у анализи ИФИМЕС-а.

Подсећа се да је Албанија 1991. и 1997.већ била на рубу грађанског рата. Аналитичари албанску опозицију виде као најдржавотворнију од свих опозиција у региону, која се, како истичу, снажно супротставља "омраженом режиму Едија Раме".

Они сматрају и да је одлагање локалних избора у Албанији, заказаних за 30.јун ове године, неизбежно.

Указује се да се актуелна догађања у Албанији и присутна нестабилност у региону покушавају пренети на Србију.

Оправдано се, кажу, стога поставља питање коме одговара изазивање хаоса на Балкану и које се намере скривају иза тога.

Сматрају да је важно обезбедити мир и стабилност у региону и упозоравају да би свака дестабилизација Србије могла угрозити цели регион и покренути спиралу насиља.

У осврту на стање у другим земљама у анализи ИФИМЕС-а се указује да иако су све државе Западног Балкана погођене маћехинском политиком ЕУ, у последње време та политика највише штете наноси Србији и Северној Македонији.

"Нерешавање косовског питања држи цели регион у стању неизвесности и латентне нестабилности. Увођење такси на робу из Србије и Босне и Херцеговине додатно компликује ионако компликоване односе у региону. Северна Македонија је направила историјски напредак под вођством премијера те државе Зорана Заева и заслужила је, да јој се одреди датум за почетак званичних преговора са ЕУ, а ЕУ још увек оклева", указују аналитичари и истичу да такво понашање званичног Брисела може се вратити као бумеранг самој ЕУ, јер без јасне политике према Западном Балкану и проширењу за ЕУ овај простор може бити заувек изгубљен.

Државе Западног Балкана, сматрају аналитичари, могу променити своју геополитичку оријентацију, посебно у ситуацији када се ЕУ налази у дубокој кризи и када се не зна њена предвидљива будућност.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]