среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ИЕА упозорава да је либијски извоз нафте заустављен
Хроника

ИЕА упозорава да је либијски извоз нафте заустављен

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. март 2011.

КАИРО – Либијски извоз нафте је заустављен због борби побуњеника и владиних снага у тој земљи и, како је данас оценила Међународна агенција за енергију (ИЕА), могли би да прођу месеци пре него што се либијска нафта нађе на светском тржишту.

Агенција, чије су чланице водећи светски потрошачи нафте, оцењује и да је производња нафте у Либији знатно успорила пошто су немири и борбе "отерали" стране раднике са нафтних поља и натерали међународне компаније да зауставе пословање.

Вести о борбама у Либији погурале су прошле недеље цену барела нафте на Њујоршкој берзи на готово 107 долара. Цена тог енергента убрзо се спустила, након земљотреса и цунамија у Јапану, а данас барел (159 литара) кошта око 98 долара.

Либија има највеће утврђене резерве нафте у Африци и дневно је производила око 1,6 милиона барела а највише је извозила у Европу.

Тренутно се, према министарству за нафту Либије, производи само трећина уобичајене продукције нафте али посматрачи истичу да се тај податак не може проверити.

Бројни аналиточари сматрају да ће Либија покушати да покрене производњу на нафтним пољима са преосталом радном снагом државне Националне нафтне компаније, међутим, то неће много помоћи јер Либија тешко да би нашла купца за свој производ.

У међувремену остале чланице 12-члане Организације земаља извозница нафте (ОПЕК), а посебно Саудијска Арабија, повећавају производњу како би надоместили мањак либијске нафте.

У нафтном картелу чак размишљају и о повећању производних квота на јунском скупу ОПЕК-а, а како би се смириле растуће цене.

Према подацима ИЕА, ОПЕК је у фебруару пумпао само за око 100.000 барела нафте на дан мање јер су остали произвођачи у великој мери надокнадили пад либијске производње.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер