Хроника

Ибрахим Калин: Турска неће пристати на пријем Шведске и Финске у НАТО ако оне не предузму конкретне мере око безбедносних питања која нас брину

Штампа
среда, 25. мај 2022.

 Турска неће пристати на пријем Шведске и Финске у НАТО ако оне не предузму  „конкретне мере“ око безбедносних питања које њу брину, упозорио је данас високи званичник турског председништва.

Ибрахим Калин, портпарол турског председништва и блиски сарадник председника Реџепа Тајипа Ердогана, примио је делегације дипломата те две земље послате у Турску да покушају да убеде Анкару која се противи њиховом приступању Алијанси.

„Јасно смо рекли нашим саговорницима да процес (њиховог приступања НАТО) не може да напредује док се не задовоље безбедносне бриге Турске, са конкретним мерама и одређеним датумима“, рекао је он после разговора који су трајали пет сати.

Он је рекао да су саговорници то примили к знању и да ће то пренети својим владама.

„Наставићемо разговоре када будемо добили њихов одговор на наше захтеве“, рекао је Калин.

Турска оптужује те нордијске земље, посебно Шведску која има велику заједницу турских изгнаника, да прима курдске милитанте из Радничке партије Курдистана (ПКК) коју она сматра терористичком организацијом.

Она такође осуђује присуство у тим земљама присталица проповедника Фетулаха Гулена за кога Турска сумња да је организовао неуспели пуч у јулу 2016.

Анкара сада тражи од те две земље да направе „конкретне кораке“ око „присуства терористичких организација на организационом, финансијском и медијском нивоу“, рекао је Калин.

Портпарол је такође поновио захтеве Анкаре око изручења особа које су према њој везане за ПКК или Гуленов покрет.

Калин је рекао да је оптимиста око још једног спорног питања, око укидања рестрикција које је Стокхолм увео за извоз оружја Анкари. То је усвојено 2019. године после турске војне операције у Сирији.

Рекао је да су приметили „позитиван став“ по том питању, уз оцену „да није прикладно наметати санкције међу савезницима“.

„Ми нисмо притиснути временом… неприхватљиво је за нас да видимо да се игноришу неке процедуре и да се ствари убрзавају“, рекао је он.

Шведска и Финска поднели су писмене захтеве за улазак у НАТО прошле недеље.

(Бета-АП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]