четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ИАЕА: Иран обогаћује уранијум у подземном бункеру!
Хроника

ИАЕА: Иран обогаћује уранијум у подземном бункеру!

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. септембар 2011.

БЕЧ - Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) све више је забринута због могућности да Иран развија нуклеарно пуњење за пројектил, наведено је у поверљивом извештају те агенције УН, чију је копију данас добио Ројтерс.

Поред упозорења због могућности да ирански нуклеарни програм има и војне димензије, ИАЕА је напоменула и да је Исламска република почела да у подземном бункеру код града Кома поставља машине за више обогаћивање уранијума. 

Измештање погона за обогаћивање уранијума у подземне објекте могло би да значи да се Иран труди да што боље заштити те погоне од евентуалног напада Израела или САД, који нису искључили могућност превентивних напада да би спречили Техеран да произведе атомско оружје, оценила је британска агенција. 

Иран је у другом објекту за истраживање и развој почео да обогаћује уранијум уз помоћ напреднијег модела акцелератора од оног који је користио претходних година, наведено је у извештају ИАЕА, чије је седиште у Бечу. 

Нискообогаћени уранијум користи се за електране, а вишеобогаћени може да се употреби за производњу атомске бомбе. Западне земље, са САД на челу, страхују да Иран покушава да, под плаштом цивилног нуклеарног програма, развије атомско оружје, што Техеран демантује, тврдећи да је програм намењен искључиво за производњу струје.

Иранске власти дуго нису дозвољавале приступ инспекторима ИАЕА, који већ неколико година истражују наводе западних обавештајних служби да Иран покушава да преради уранијум, тестира експлозиве велике разорне моћи и развија балистичке ракете које могу да носе нуклеарну бојеву главу.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер