петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ИАЕА ће ставити питање сиријског реактора пред УН
Хроника

ИАЕА ће ставити питање сиријског реактора пред УН

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. јун 2011.

Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) већином гласова је одлучила да препоручи Савету безбедности УН да размотри одбијање Сирије да пружи информације о изградњи тајног нуклераног реактора, за шта је оптужују.

Изасланик САД у ИАЕА рекао је да је доношење резолуције УН о томе „неопходан и одговарајући корак у светлу последњег извештаја ИАЕА и одбијања Сирије да сарађује”.

Чланице ИАЕА су међутим биле подељене приликом гласања. Седамнаест од 35 чланица је гласало за, шест је гласало против, а 11 је било уздржано. Представник само једне земље није присуствовао гласању.

Кина и Русија су гласале против препоруке засноване на налазима шефа ИАЕА Јукуја Амана, који тврди да Сирија није пријавила изградњу тајног нуклеарног реактора. То значи да би резолуција могла наићи на чврсто противљење у Савету безбедности где те две земље имају право вета.

Русија је оценила су докази против Сирије хипотетични. Реч је о првој препоруци која се заправо заснива на тумачењу доказа прикупљених против Сирије. И сам Амано је признао да агенција нема „апсолутне доказе,” али је рекао да су они довољно чврсти да се предузму мере против Дамаска.

САД и њихови савезници тврде да ова препорука нема везе са политичким протестима у Сирији нити гушењем про-демократких демонсртација и да је одвојена од залагања европских земаља за резолуцију којом би се осудио режим сирисјког председника Башара Асада.

Велика Британија и Француска направиле су и нацрт резолуције којом се захтева да сиријски председник Башар ал Асад оконча насиље против опозиције и увођење ембарга на оружје Сирији.

Портпарол руског министарства спољних послова Александер Лукашевиц је, међутим, изјавио да се Русија противи усвајању било какве резолуције о Сирији у Савету безбедности УН, јер би такав потез могао погоршати ситуацију у земљи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер