четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > И ишарани гласачки листић је важећи, бирачки одбори га морају признати
Хроника

И ишарани гласачки листић је важећи, бирачки одбори га морају признати

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. март 2017.

Српски бирачи на предстојећим изборима моћи ће по свом листићу да цртају, прецртавају и исписују поруке, али морају да заокруже само један редни број испред кандидата за кога гласају, пише “Политика”.

Некад није било дилеме - важећи је био само онај листић на којем је заокружен редни број кандидата (за председничке изборе) или листе (за парламентарне изборе), подсећа “Полтика”, наводећи, међутим да закон сада гласачима дозвољава да буду и много креативнији и на листићу искажу свој политички став, и то не само заокруживањем кандидата.

Тако српски бирачи могу по свом листићу да цртају, прецртавају и исписују поруке, али да би листић био важећи, уз ово шарање, обавезно морају да заокруже један редни број испред кандидата за кога гласају.

Односно, како стоји у Правилнику о раду бирачких одбора, ”важећи гласачки листић је онај који је попуњен на начин из којег се са сигурношћу може закључити за кога је бирач гласао”. Такође се прецизира да, “упркос томе што су на листићу исписани или нацртани коментари, пароле и друге поруке или што су друге изборне листе прецртане”, бирачки одбори га морају признати као важећи.

С друге стране, гласачки листић ће бити неважећи ако није попуњен (бели листићи), или је “попуњен тако да се не може утврдити за коју је изборну листу бирач гласао, као на пример листић на којем је бирач заокружио или подвукао више од једног редног броја испред имена и презимена кандидата”.

Ова пракса, којом се дозвољава и шарање по листићима, уведена је, како каже Раша Недељков из посматрачке мисије ЦРТА “Грађани на стражи”, пре свега због оних који погреше приликом гласања, па затим увиде ту грешку и желе да је исправе.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер