субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > И Египат и Тајван желе у Азијску инвестициону банку, данас истиче рок за пријаву
Хроника

И Египат и Тајван желе у Азијску инвестициону банку, данас истиче рок за пријаву

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. март 2015.

Данас истиче рок за достављање пријава за чланство у Азијској инфраструктурној инвестиционој банци (АИИБ), чије је оснивање покренула Кина, а САД изразиле забринутост да би она могла бити озбиљан конкурент Светској банци и Азијској развојној банци.

Јуче је пријаву за чланство поднео Египат, а то исто најавио чак и Тајван, са којим, како подсећа АФП, Кина има спор око суверенитета и због тога већ дуго блокира његово чланство у бројним медјународним организацијама.

"Египат је аплицирао за чланство у АИИБ", изјавио је портпарол египатског Министарства спољних послова Бадр Абдел Ати.

Тајван је јуче такође саопштио да ће поднети формалну пријаву за чланство у АИИБ.

Агенција, међутим, додаје да није познато да ли ће уопште моћи да се прикључи тој банци, будући да Кина већ дуго блокира чланство Тајвана у бројним међународним организацијама због спора око суверенитета.

Током викенда жељу да приступе АИИБ изразиле су Русија, Бразил, Холандија, Данска, Грузија, Турска, Шведска и Јужна Кореја.

Раније су то учиниле Аустралија, Британија, Француска, Немачка и Италија, упркос скепси око АИИБ која влада у Вашингтону и Токију.

Идеја о оснивању АИИБ је кинеска, а први меморандум о том пројекту су у октобру прошле године потписале земље од регионалног гиганта Индије, преко малих и сиромашних земаља као што је Лаос, до богатих које укључују Сингапур и Катар.

Оснивачки капитал банке биће 100 милијарди долара, а почетни акционарски капитал 50 милијарди долара.

Посматрачи у САД и Јапану изразили су забринутост због планова Пекинга да оснује АИИБ, јер та организација може постати озбиљан конкурент Светској банци и Азијској развојној банци, које подржавају Вашингтон и Токио.

Јапан за сада не планира да се придружи Азијској инфраструктурној инвестиционој банци (АИИБ), на чијем челу је Кина, рекао је данас портпарол владе из Токија Јошихиде Суга. Према речима Суге, Јапан још очекује одговоре о томе како ће та регионална финансијска институција бити вођена. "За сада, Јапан не планира да се придружи АИИБ, а још нисмо ни од Кине добили (тражена) објашњења", рекао је Суга новинарима.

Још 2013, када је Кина обелоданила намеру о оснивању банке, САД су почеле да убеђују своје савезнике да бојкотују нову институцију. Американци тврде да ће нова банка по свој прилици имати блаже стандарде за одобравање кредита у односу на Светску банку.

 (Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер