Хроника

Хрватском генералу Мирку Норцу смањена казна за ратне злочине

Штампа
среда, 14. јул 2010.

ЗАГРЕБ - Хрватском генералу Мирку Норцу обједињене су казне за ратне злочине над Србима у Госпићу 1991. и Медачком џепу у септембру 1993, па ће, уместо 18, у затвору провести 15 година, одлучило је ванрасправно веће жупанијског суда.

Према наводима хрватских медија, предлог за обједињавање казни поднео је Норчев адвокат Влатко Нуић, након што је његовом клијенту у марту постала правоснажна одлука за ратни злочин у Медачком џепу.

Норац један је од тројице хрватских официра које је 2003. ријечки суд осудио због ликвидација више десетина српских цивила у Госпићу и оближњим местима.

Осим што је наређивао и спроводио ликвидације, Норац је и лично убио једну жену и покушао да убије једног младића, али му је пиштољ затајио.

Норац је осуђен на 12 година затвора због злочина почињених над цивилима у Госпићу, као и за кршење међународних конвенција о заштити цивила и ратног и хуманитарног права.

За ратни злочин у Медачком џепу на загребачком Жупанијском суду због командне одговорности за затирања српских села око Госпића и убијања 30-ак цивила и пет заробљеника, Норцу је 2008. досуђена затворска казна од седам година.

Другооптужени, генерал Рахим Адеми, ослобођен је, јер је доказано да није био у позицији да командује јединицама које су починиле злочине, а које су, преко Норца и адмирала Давора Домазета Лоше, наређења добијала директно из Загреба.

Врховни суд у марту ове године смањио је казну са седам на шест година, а Адемију потврдио ослобађајућу пресуду.

Суђење за Медачки џеп први је случај који је Суд у Хагу препустио хрватском судству.

Норац се у затвору налази од 2001. године, и уредно користи све привилегије, од викенда до годишњих одмора.

Норцу је суђено према законима који су важили у време извршења дела, односно Основном закону Хрватске који је за дело предвидео максималну казну од 15 година затвора, па је због тога толика и обједињена казна.

Норац је до сада у затвору провео девет година и по година и по овој одлуци требао би остати иза решетака најкасније до 2016.

Међутим, после издржане две трећине казне, односно 10 година проведених у затвору, он може да поднесе молбу за помиловање или ублажавање казне, па би из затвора могао изићи и знатно пре 2016. године.

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]