уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Колинда Грабар Китаровић и Андреј Пленковић: Пресуда Ратку Младићу „примерена и очекивана“; жал што се оптужница није односила и на његове "злочине у Хрватској"
Хроника

Колинда Грабар Китаровић и Андреј Пленковић: Пресуда Ратку Младићу „примерена и очекивана“; жал што се оптужница није односила и на његове "злочине у Хрватској"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. новембар 2017.

Хрватски званичници оценили су да је пресуда Ратку Младићу очекивана и примерена, и изразили наду да ће бити барем делимично сатисфакција породицама жртава.

Хрватски премијер Андреј Пленковић оценио је да је казна доживотног затвора Ратку Младићу за злочине почињене у БиХ примерена, и изразио жаљење због тога што део хашке оптужнице нису били и злочини које је Младић починио у Хрватској.

"С обзиром на најтежа почињена кривична дела злочина против човечности, пресуда Младићу је примерена", рекао је Пленковић новинарима у Сабору.

У пресуди није прихваћена теза тужилаштва да су учесници удруженог злочиначког подухвата били и високи званичници Србије, а Пленковић је на ту констатацију новинара, одговорио да се то у "овој пресуди нажалост, није догодило".

Он је изразио жаљење и због тога што део оптужнице Хашког суда нису били и Младићеви злочини у Хрватској. "Нама је због тога жао. Било би добро да је и то био део оптужнице Хашког тужилаштва. Медутим, они су очито због обимности предмета, колико ми се чини, нажалост, проценили да то није случај", рекао је Пленковиц, преноси индекс хр.

Грабар Китаровић: Делимична сатисфакција

Председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић рекла је да се нада да ће пресуда Младићу бити барем делимична сатисфакција породицама свих који су погинули, убијени, мучени и нестали "у то време кад је Младић био један од симбола рата, бруталности и геноцидности".

Она је новинарима у Ријеци рекла и да јој је жао што Младић није одговарао за злочине почињене у Хрватској, посебно Шкабрњи.

Марко Миљанић: Пресуда изазива жалост

Ратни командат одбране Шкабрње Марко Миљанић изјавио је да пресуда хашког суда којом је Ратко Младић осуђен на доживотни затвор код Шкабрњана само изазива жалост, јер Младић није осуђен за злочине у Хрватској, а посебно у Шкабрњи.

"Доживотни затвор Младићу не значи ми ништа. За нас у Шкабрњи она је жалост, жалост још већа него пре јер му се није судило за злочине у Хрватској, за злочине у Шкабрњи", рекао је Миљанић, пренела је агенција Хина.

Он је рекао да саосећа са жртвама Сребренице и да му је драго да су бар они добили задовољштину. Миљанић је, међутим, додао да је жалосно да ниједна хрватска влада, дипломатија и правосуђе нису учинили ништа да се подигне оптужница против Младића за злочине на задарском и шибенском подручју.

"Па он је овде испекао занат, за злочине у Хрватској награђен је генералским чином, овде је све почело", закључио је Миљанић.

Хрватски медији с великом су пажњом пратили изрицање првостепене пресуде ратном команданту Војске Републике Српске, генералу Ратку Младићу уз истицање да хашком оптужницом нису обухваћени злочини почињени у Хрватској.

По Младићевом хапшењу у Србији 2011, хрватско тужилаштво је саопштило да је Хрватска још 2003. Хагу доставила захтев да се оптужница против ратног вође војске босанских Срба прошири и на злочине у Хрватској, посебно злочине у Шкабрњи на подручју Задра.

По уласку ЈНА и јединица територијалне одбране Бенковац 18. новембру 1991. у село Шкабрња, а дан касније и у Надину, убијено је 48 хрватских цивила.

Ратко Младић је био на челу 9. корпуса ЈНА у Книну, а у Хрватској је осуђен на 20 година затвора због напада на Кијево 1991. године, већински насељено становништвом хрватске националности. Он се теретио за нападе на цивилне објекте у приобаљу укључујући општине Шибеник и Задар, као и за ракетирање Пожеге с подручја БиХ. Такође је оптужен и да је наредио рушење бране и хидроелектране Перуча.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер