Početna strana > Hronika > Hrvatski biskupi: Katolici ugroženi u Hrvatskoj
Hronika

Hrvatski biskupi: Katolici ugroženi u Hrvatskoj

PDF Štampa El. pošta
sreda, 13. jul 2011.

Zagreb – Vreli letnji dani nisu smetali komisiji „Justicija et paks” (Pravda i mir) Hrvatske biskupske konferencije da pokrene ništa manje vruću temu, koja izaziva sve više reakcija i polemika u javnosti i medijima.

U kratkom saopštenju, pod naslovom „Izjava o nesnošljivosti prema katolicima u Republici Hrvatskoj”, koju potpisuje njen predsednik sisački biskup Vlado Košić, ova uticajna komisija tvrdi da su katolici u Hrvatskoj „izloženi sve učestalijem i otvorenijem iskazivanju netrpeljivosti i nasilju”.

Hrvatski biskupi znaju i ko je kriv, pa se objašnjava da je „netrpeljivost prema katolicima i njihovim verskim uverenjima baštinjena iz vremena komunističkog totalitarizma i nikada nije u potpunosti nestala, a u poslednje vreme se intenzivirala, posebno neposredno pre posete Svetog oca Republici Hrvatskoj i posle nje”.

Negativne i kritičke reakcije na račun ponašanja dela katoličkog klera učestale su u Hrvatskoj posle sramotnih događaja u Splitu, gde je fizički onemogućena gej parada. Upravo iz redova Crkve stigla je najčvršća podrška takvom nasilničkom ponašanju, što je simbolizovano izjavom jednog prelata da su „dobili što su zaslužili”.

Crkveni vrh očito „žuljaju” negativne reakcije najšire javnosti na njihov odnos prema „drugačijoj” populaciji, pa su to pokušali da kanališu na nesvakidašnji način – optužbom da se u zemlji, gde se preko 90 odsto građana izjašnjavaju kao katolici i Hrvatska zbog toga ističe kao „katolička zemlja”, ta ogromna većina proglašava ugroženom i maltene progonjenom.

Brzo su usledile brojne reakcije koje ukazuju na očitu nelogičnost takvih tvrdnji, ali i upozorenja da na taj način ova, ionako privilegovana, verska zajednica nastoji da izbori dodatne beneficije.

Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava smatra da „na temelju izmišljene diskriminacije katolika u Hrvatskoj Komisija HBK u predizborno vreme traži dodatne privilegije za katoličke vernike”. U izjavi HHO, koju potpisuje Ivan Zvonimir Čičak, ukazuje se da ova nevladina organizacija nije zabeležila nijedan slučaj koji bi opravdao ovakvo obraćanje komisije javnosti, ali je zato „zabeležio brojne slučajeve kršenja ljudskih prava manjinskih grupa i pojedinaca u Hrvatskoj, koja su podržavali pojedini sveštenici”.

Teolog Ana Marija Grinfelder, ovim povodom, u srpskom nedeljniku „Novosti” kaže:

„Tvrdnja da su katolici u Hrvatskoj izloženi netrpeljivosti i diskriminaciji nije potkrepljena niti jednim dokazom – izuzmem li izjavu predsednika udruženja ’Blaženi Alojzije Stepinac’, koji je, verovatno, ciljao na kritičke osvrte na crkvena očitovanja o homoseksualnosti. Istina je da crkveni stavovi o ljudskoj seksualnosti izazivaju ironiju, iz razumljivih razloga. Valja podsetiti da i praktični katolici širom sveta prozivaju crkveno naučavanje, jer se – uprkos svim novovekovnim naučnim dostignućima – oslanja na srednjovekovno (ne)poznavanje čovekove biologije.”

Učesnici polemike primećuju da je ovaj sukob crkvene hijerarhije i dela javnosti podstaknut i prvim dolaskom pape Benedikta Šesnaestog u Hrvatsku. Tome je, kako se smatra, doprineo papin udar na sekularizam, što je ohrabrilo domaće crkvene jastrebove, koji su ubrzo tražili da se preispita domaći zakon o pobačaju.

Radoje Arsenić

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner