четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрватска: Врховни суд одлучио - Бранимир Главаш остаје у притвору најдуже до 5. маја 2016.
Хроника

Хрватска: Врховни суд одлучио - Бранимир Главаш остаје у притвору најдуже до 5. маја 2016.

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. март 2015.

Врховни суд Хрватске одлучио је да Бранимир Главаш остаје у истражном затвору који не сме трајати дуже од 5. маја 2016, речено је данас у Загребу.

Главаш је првостепено осуђен на десет година затвора због ратних злочина над цивилима српске националности у Осијеку 1991. у случајевима познатијим као "Гаража" и "Селотејп".

Портпарол Жупанијског суда у Загребу Крешимир Девичић рекао је за агенцију Бета да према одлуци Врховног суда Главаш може да остане у притвору до 5. маја 2016.

Уставни суд прошле седмице делимично је прихватио Главашеву жалбу и укинуо раније решење Врховног суда да му "истражни затвор може трајати до правоснажног окончања кривичног поступка, али не дуже од казне на коју је неправоснажно осуђен".

Од Врховног суда је затражено да нову одлуку о истражном затвору за Главаша донесе до 5. априла.

Главаш је у истражном затвору у загребачком Реметинцу од 5. марта, када је почео штрајк глађу. Због нарушеног здравља, он је јуче поново завршио у болници.

Правне недоумице произвела је јануарска одлука Уставног суда Хрватске о поништењу правоснажне пресуде Врховног суда којом је Главаш био осуђен на осам година затвора због ратних злочина. Уставни суд је наложио да се другостепени поступак понови, а на снази је остала десетогодишња првостепена пресуда суда у Загребу.

Главаш је потом пуштен из мостарског затвора у којеме је завршио, јер је уочи изрицања пресуде у Хрватској побегао у суседну државу, чије држављанство има уз хрватско. У затвору је провео више од пет година. Он је већ штрајковао глађу 2007, када је завршио у притвору због оптужби за ратне злочине против српских цивила у Осијеку 1991. И тада је због лошег здравственог стања био у болници.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер