петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Срб: Током обележавања 75. годишњице устанка у Другом светском рату припадници неоусташке странке А-ХСП викали "За дом спремни" и певали Томпсонове песме
Хроника

Срб: Током обележавања 75. годишњице устанка у Другом светском рату припадници неоусташке странке А-ХСП викали "За дом спремни" и певали Томпсонове песме

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. јул 2016.

У месту Срб у Лици, где се данас облежева 75. годишњица антифашистичког устанка народа Хрватске у Другом светском рату, веома је напета атмосфера. Присутно је јако полицијско обезбеђење, неколико припадника радикалне десничарске странке А-ХСП је приведено, ори се "За дом спремни" и певају се песеме проусташког певача Марка Перковића Томпсона.

Како преноси Н1, председник А-ХСП Дражен Келеминец ипак се појавио се у Србу и одржао говор на разгласу у којем је антифашистички скуп у Србу назвао "балом вампира", а затим је повео скандирање "За дом спремни".

Пре тога неколиоко жена са хрватским заставама прекидале су говор бившег хрватског председника Стјепана Месића песмом "Лијепа ли си" проусташког певача Марка Перковића Томпсона.

Годишњицу антифашистичког устанка организацију Српско народног већа и Савез антифашистичких бораца и антифашиста (САБА). Присутнима су се обратили бивши председник Хрватске Стјепан Месић и председник СНВ Милорад Пуповц. Скупу присуствују и представници Амбасаде Србије.

Пуповац је поручио онима којима је, како је рекао, данашњи дан контроверзан да прочитају текст Славка Голдштајна о устанку у Србу.

- Ми не спадамо међу екстреме, ми желимо нормалан живот - рекао је Пуповац.

Антифашистички скуп код Споменика устанку почео је око поднева полагањем венаца.

Никола Будија из удружења Савез антифашистичких бораца из Задра "напао" је у изјави председницу државе Колинду Грабар Китаровић зато што је "подупирала усташког барјактара Томислава Карамарка и избацила Титову бисту с Пантовчака".

- Ја сам Хрват, али нисам усташа, него Титов борац - поручио је, преноси телевизија Н1. Као и ранијих година, у Србу се истовремено одржава и контраскуп ванпарламентарне десничарске Аутохтоне хрватске странке права (АХСП) која сматра да је скуп СНВ "историјски фалсификат" и да се обележава "четнички злочин".

Уклоњен шатор, приведено неколико припадника АХСП

АХСП је недавно постављањем шатора код Споменика устанку у Србу покушала да спречи данашњи скуп, али је то јавно окупљање накнадно забрањено, па је полиција уклонила спорни шатор и привела неколико припадника те странке.

Због ремећења јавног реда и мира председнику АХСП Дражену Келеминцу изречена је шестомесечна забрана доласка у Срб.

- Спреман сам на хапшење и затвор због демократије. Јесте ли икад чули да је у слободној Хрватској икоме изречена шестомесечна забрана доласка у неко место због политичких ставова?! Доста ми је више тога - рекао је раније данас Келеминац, пренели су хрватски медији.

АХСБ је од 8. до 17. јула држао шатор ус саму спомен плочу у намери да онемогући данашњу прославу на којој ће се око поднева окупити поштоваоци антифасизма и поборници разумевања хрватског и српског народа.

Регионална Н1 телевизија јавила је да полиција контролише сва возила на улазу у Срб и да је пропустила три аутобуса и неколико десетина аутомобила у којима су се налазили учесници контрамитинга.

СНВ и САБА традиционално обележавају дан када је, после више седмица усташке репресије, становништво личког краја подигло устанак. У позиву на обележевање 75. годишњице устанка, СНВ је навео да су партизани били главна снага устанка који је био једини излаз за српско становништво Лике, јер му је претило потпуно физичко уништење.

Наводи се и да је било осветничких акција, али да би их било и више да се већина српског становништва није определила за партизане, а не за четнике.

- У противном, хрватско и муслиманско становништво би већ у току рата било изложено знатно ширим реперкусијама које су заговарали велики делови четничког покрета - наводи се у саопштењу.

Истиче се да се упркос неспорним злочинима које су починиле четничке формације и део партизанских снага, не може оспорити чињеница да је устанак у Србу поставио темеље антифашистичке борбе у Хрватској.

- Четири године након почетка устанка братство и јединство Срба, Хрвата и других народа је тој борби донело победу - закључује се у саопштењу.

До рата деведесетих у Хрватској се 27. јул обележавао као Дан устанка. У самосталној Хрватској као Дан антифашистичке борбе обележава се 22. јун, дан када је 1941. основан Први сисачки партизански одред.

СРБ - У месту Срб у Лици данас се, уз полицијско обезбеђење, обележава 75. годишњица антифашистичког устанка народа Хрватске у Другом светском рату, у организацији Српског народног већа и Савеза антифашистичких бораца и антифашиста (САБА).

Антифашистички скуп код Споменика устанку почео је око поднева полагањем венаца, а предвиђено је обраћање бившег председника Хрватске Стјепана Месића и председника СНВ Милорада Пуповца. На скупу су и представници Амбасаде Србије.

Као и ранијих година, у Србу се истовремено одржава и контраскуп ванпарламентарне десничарске Аутохтоне хрватске странке права (АХСП) која сматра да је скуп СНВ "историјски фалсификат" и да се обележава "четнички злочин".

АХСП је недавно постављањем шатора код Споменика устанку у Србу покушала да спречи данашњи скуп, али је то јавно окупљање накнадно забрањено, па је полиција уклонила спорни шатор и привела неколико припадника те странке. Због ремећења јавног реда и мира председнику АХСП Дражену Келеминцу изречена је шестомесечна забрана доласка у Срб.

Регионална Н1 телевизија јавила је да полиција контролише сва возила на улазу у Срб и да је пропустила три аутобуса и неколико десетина аутомобила у којима су се налазили учесници контрамитинга.

СНВ и САБА традиционално обележавају дан када је, после више седмица усташке репресије, становништво личког краја подигло устанак. У позиву на обележавање 75. годишњице устанка, СНВ је навео да су партизани били главна снага устанка који је био једини излаз за српско становништво Лике, јер му је претило потпуно физичко уништење.

Наводи се и да је било осветничких акција, али да би их било и више да се већина српског становништва није определила за партизане, а не за четнике. "У противном, хрватско и муслиманско становништво би већ у току рата било изложено знатно ширим реперкусијама које су заговарали велики делови четничког покрета", наводи се у саопштењу.

Истиче се да се упркос неспорним злочинима које су починиле четничке формације и део партизанских снага, не може оспорити чињеница да је устанак у Србу поставио темеље антифашистичке борбе у Хрватској. "Четири године након почетка устанка братство и јединство Срба, Хрвата и других народа је тој борби донело победу", закључује се у саопштењу.

До рата 90-тих у Хрватској се 27. јул обележавао као Дан устанка. У самосталној Хрватској као Дан антифашистичке борбе обележава се 22. јун, дан када је 1941. основан Први сисачки партизански одред.

(Танјуг-Бета-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер