петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрватска: Уставни суд поништио правоснажну пресуду Иви Санадеру
Хроника

Хрватска: Уставни суд поништио правоснажну пресуду Иви Санадеру

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јул 2015.

 ЗАГРЕБ - Као што је Јутарњи лист први и најавио, Уставни суд донио је одлуку којом се укидају пресуде бившем хрватском премијеру Иви Санадеру у случајевима Хyпо и ИНА-МОЛ, а одлука о укидању данас је објављена на службеним страницама суда. У оба случаја, срушене су пресуде које је донио судац загребачког Жупанијског суда Иван Турудић. Подсјетимо, Санадер ипак неће бити пуштен на слободу јер је још увијек осуђен у случају Фими-медија.

У случају Хyпо, Уставни суд је донио одлуку како Жупанијски суд уопће није провјеравао је ли за казнено дјело које је Санадер наводно починио наступила застара у тренутку када је, измјеном Устава, укинута застара за казнена дјела ратног профитерства. Наиме, како није могуће ретроактивно примјењивати законе, измјена Устава донесена 2010. године којом се укида застара за казнена дјела ратног профитерства може се односити једино за дјела којима до тог тренутка застара већ није наступила.

Такођер, Санадеру је суђено по казненим законима из 2011. и 1997. године, иако нити један од та два закона није био на снази у тренутку наводног почињења дјела. Закон који је био на снази, КЗРХ77-91, не спомиње се нигдје ни у првоступањској ни у другоступањској пресуди.

У случају ИНА-МОЛ, према одлуци Уставног суда, Жупанијски суд пропустио је објаснити на темељу чега се предсједнику Владе може судити као службеној особи. Наиме, казнени закон из '97. године који дефинира казнено дјело против службене дужности прописује и листу особа које се сматрају 'службеним особама,' но на тој листи не налази се и - предсједник Владе. Уставни суд замјера Жупанијском то што није ни на који начин објаснио зашто је премијера одлучио аутоматски уврстити међу службене особе које могу починити казнено дјело против службене дужности.

Такођер, према Уставном суду, оцјена да је дионичарски споразум између Владе и МОЛ-а био штетан по Републику Хрватску не може бити доказ да је уистину дошло до коруптивних радњи. Уставни суд у одлуци је устврдио како је потребно доказати корупцијско дјело - да је предсједник Владе примио мито или обећање мита.

Важно је припоменути да Уставни суд нити у једном тренутку није улазио у питање је ли Санадер крив за било које од дјела за које га се теретило, већ само јесу ли пресуде донесене у складу с Уставом и важећим законима.

(Јутарњи лист)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер