среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрвати траже вето за одлучивање у Федерацији БиХ
Хроника

Хрвати траже вето за одлучивање у Федерацији БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. новембар 2015.

САРАЈЕВО - У Влади Федерације БиХ тражиће се примјена истог начела као у Савјету министара БиХ гдје ни једна одлука не може проћи ово тијело извршне власти ако најмање један министар не подигне руку за њу, пише Вечерњи лист.

На претпосљедњој сједници федералне Владе бошњачки министри су искористили могућност и надгласали хрватске колеге у питању везаном уз проблеме ветерана. Упркос инсистирању хрватских колега да се не иде у надгласавање и да се постигне договор, приједлог је стављен на гласање и прихваћен је, сазне "Вечерњи лист".

Изузетак и правило

Први пут се то догодило након дужег времена 'хармоније' федералних партнера, савеза ХДЗ-а и СДА, којима су се прикључиле и колеге из Савеза за бољу будућност (СББ).

Овај случај, иако се није радило о епохално важној одлуци, потврдио је потребу измјене прописа везаних уз рад и одлучивања федералне Владе, док се не постигну свеобухватније структурне реформе везане уз извршну власт, наводи Вечерњи лист.

Хрватски су министри, од почетка рада ове Владе, најавили да ће инситирати, а ускоро се треба очекивати доношење измјена Закона о Влади и пословника о раду Владе Федерације БиХ. Наиме, тим би се документом, као привремена мјера, барем у овоме мандату, онемогућила пракса надгласавања увођењем мини-националног вета.

Наиме, према приједлогу представника из странака окупљених око Хрватског народног сабора (ХНС), да би било која одлука Владе могла ступити на снагу, морала би се осигурати и потпора хрватских министара.

У Савјету министара БиХ ни једна одлука не може проћи ово тијело извршне власти ако најмање један министар из реда конститутивних народа не подигне руку за њу.

А на сличан би се начин ствари уредиле и у Федерацији БиХ. Међутим, с обзиром на то да у Савјету министара, на примејр, Хрвати имају три министра, а у Федерацији БиХ петорицу, онда би вјеројатно за доношење ваљане одлуке требало добити сагласност најмање двојице.

Међтуим, ти ће детаљи остати преговарачима о измјенама Закона о Влади. Све ове механизме заштите од надгласавања одмах се покушава из Сарајева тумачити као опструкције, међутим, до сада се у пракси показало како се одлуке које неће имати рок трајања пуно лакше доносе компромисом, него, пак, "на мишиће" јер се касније све могу преиспитивати у процедури проглашавања виталног националног интереса, што цијели процес немјерљиво више успорава, наводи Вечерњи лист.

Нарушени односи

Одлучивање у ФБиХ било је неуспоредиво плодоносније док бивши високи међународни представник Волфганг Петрич није одредбе о конститутивности свих народа на крајње дискриминирајући начин примијенио на малоброњијим народима.

Умјесто паритета у броју министарстава, који је вриједио до 2002. године, Хрвати су добили мањинску позицију у односу на Бошњаке.

То је довело до заостајања ФБиХ, продубљивања кризе и нарушавања односа између Хрвата и Бошњака. Измјена закона којом би се одбацила могућност надгласавања Хрвата, била би корак у правоме смјеру повратка повјерења између народа, важном за озбиљније реформе.

(Независне новине) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер